KGF Kredilerine 13 Yıla Kadar Yapılandırma

/ 11 Ekim 2018 / 599 views / 1 Yorum
KGF Kredilerine 13 Yıla Kadar Yapılandırma

Son günlerde kredilere ilişkin gelen müjdeli haberlere bir yenisi daha eklendi. Bugün sevindiren haber Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığı ile kredi kullananlar için geldi. KGF kredilerine 13 yıla kadar yapılandırma imkanı sağlandı. Kredi ve Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Kararda değişiklik yapıldı. KGF kefaletiyle kullandırılan kredilerde, başlangıç tarihinden itibaren 156 ayı ( 13 yıl) geçmemek üzere birden fazla yeniden yapılandırma imkanı getirildi.

KGF Kredilerine 13 Yıla Kadar Yapılandırma

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile birlikte işletme kredilerinin 5 yıl, yatırım kredilerinin ise 10 yıl olan azami vadesi ile 1 ve 3 yıllık geri ödemesiz sürelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ancak kredilerin yeniden yapılandırılma şartlarını düzenleyen fıkralarda, daha önce 36 aya kadar olan yeniden yapılandırma imkanı, işletme ve yatırım kredileri için yeniden düzenlendi.
Bu kapsamda kredi veren, kredinin açılış tarihinden başlamak üzere işletme kredilerinde 96 ay, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla yeniden yapılandırma yapılabilecek. Kredinin vadesi de değiştirilebilecek.

Bankalar Yapılandırma İmkanı Tanımak Zorunda

Kredi veren kuruluşlar, tazmin talebinden önce, bu değişiklik uyarınca yapılandırma veya finansal sektöre olan borçların yeniden yapılandırılması yönetmeliği kapsamında yapılandırma imkanı tanımış olma şartı getirildi.
Düzenlemeyle kefalet limitleri de yeniden belirlendi. Buna göre, KOBİ’ler için 25 milyon TL, KOBİ dışında kalan yararlanıcılar için ise kefalet limiti 200 milyon TL oldu. KGF kefalet sağlanan kredilerden yapılan tahsilat ölçüsünde kefalet sağlamaya devam edebilecek. Dövize endeksli kredilerin Türk Lirası cinsinden yeniden yapılandırılması halinde, yapılandırma tarihindeki Merkez Bankası döviz alış kuru esas alınacak.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

KGF Kredilerine 13 Yıla Kadar Yapılandırma (1 Yorum)

  1. Sadece döviz cinsinden mi yapilandirma olacak veya turklirasi cinsinden olan kgf kredileri yapılandırılacak