Kilo Almadan Ramazan Ayını Geçirmek İçin Nasıl Beslenmeli?

Kilo Almadan Ramazan Ayını Geçirmek İçin Nasıl Beslenmeli?
11 ayın sultanı olan Ramazan ayı geldi de geçiyor bile. İşte tam da böylesi bir dönemde kimi insanların Ramazan ayı boyunca kilo aldığını görüyor ve gözlerimize inanamıyoruz.
İnsan bir an düşündüğünde nasıl kilo alınabildiğini merak etmiyor değil zira 24 saat içinde özellikle bu dönemde tutulduğu için daha uzun süre aç kalınırken ve 2 öğün kişiler beslenirken bu duruma insan biraz şaşırmıyor değil ama böylesi bir durumda olabiliyor. Yani insanlar bu dönemde ciddi ciddi kilo alabiliyor ama siz de bu dönemde nasıl oldu da kilo aldım demek istemiyor iseniz o zaman aşağıda yazılı olanlara uygulamanızda fayda var.

İşte O Besinler ve İşin Püf Noktaları

Öncelikle şunu unutmamanız gerekiyor ki bu kural sadece Ramazan ayı için tüm beslenme koşulları için geçerli olan bir durumdur. Pat diye yani birden bire yemeyin. Aniden yemek son derece kilo aldırıcı bir durumdur. Bundan dolayı da yavaş yavaş sindire sindire yemek yemenizde fayda vardır.
Mümkünse orucu açtıktan sonra bir müddet ara vermeli ve ondan sonra sakin bir biçimde yemek yenilmesine dikkat edilmelidir. Bu temel bilgilerden sonra işin diğer püf noktalarına değinmek gerekir ise şunlar söylenebilir: Burada önemli olan hem sağlıklı beslenmek, hem tok kalmak, hem de kilo kontrolünü sağlamak olduğu için tüm besinler özenle seçilmelidir.
Pişirilen ürünler kesinlikle iftar ya da sahurda yağda kızartma olmamalı, uzgara  fırın ya da buharda pişirme teknikleri uygulanmalıdır.
Çorbaların üzerine örneğin mercimek çorbasının üzerine ekstra yağ gezdirilmemeli ve o haliyle tüketilmelidir. Mis gib pişen pideler kontrollü bir biçimde tüketilmeli ve iki öğünde de hamur işlerinden olabildiğine uzak kalınmalıdır.
Tatlı olarak dondurma, meyve, sütlü tatlılar tercih edilmeli, baklava tarzı olanlardan uzak kalınmalıdır. Sahurda haşlama veya omlet tarzında yumurta en az bir adet tüketilmelidir.
Yine sahurda çörek tarzında şeylerden uzak kalınmalı mutlaka bir bardak süt içilmelidir. Sahurda mutlaka beyaz peynir tüketilmeli ama sucuk, sosis, salam gibi gıdalardan uzak kalınmalıdır.
Salata ara öğün olarak tüketilmeli, içecek olarak ise bol bol su, saf maden suyu ve taze sıkılmış meye suları tercih edilmelidir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir