Kira Yasal Olarak En Fazla Ne Kadar Artırılabilir?

/ 8 Kasım 2018 / 184 views / yorumsuz
Kira Yasal Olarak En Fazla Ne Kadar Artırılabilir?

Ülkemizde yaklaşık 20 milyon kişi ödüyor. Kira ödemek zorunda olanların büyük çoğunluğunu konut kirası ödeyenler oluştururken önemli bir kısmını da ofis ya da iş yeri kirası ödeyenler oluşturuyor. Bu yıl her alanda fiyatların fazlaca artması kiracılar ile mülk sahiplerini de karşı karşıya getirecek gibi görünüyor. Ancak kirası yüksek tutarlarda artırılanların dikkat etmesi gereken bir konu var. Mülk sahipleri yasal olarak belirli bir sınırın üzerinde zam yapamıyor. Peki kira yasal olarak en fazla ne kadar artırılabilir?

Kira Yasal Olarak En Fazla Ne Kadar Artırılabilir?

Konut kiraları vatandaş için ofis ya da iş yeri kiraları ise esnaf ve işletmeler için önemli bir gider kalemi. Yılın sonuna yaklaştığımız bu dönemler kira kontratlarının yoğun şekilde yenilendiği dönem. Her yıl sözleşmesi yenilenen kiraların ne kadar artacağı konusu ise kafa karışıklıklarına sebep oluyor. Ancak bunun yasal bir sınırı var ve bu sınır 1 Temmuz 2012’de çıkan yeni Borçlar Kanunu ile belirlenmiş durumda. Mülk sahipleri isteseler de bu oranın üzerinde zam yapamıyorlar.

İşte sözleşme yenileyecek kiracılara yapılabilecek olan en fazla zam oranı…

Kira Artışları İçin ÜFE Dikkate Alınmalı

Taraflar karşılıklı olarak anlaşsalar bile Borçlar Kanunu’nda belirtilen yasal sınırın üzerinde bir kira artışı yapamıyorlar. Bu konu Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesinde ele alınmış ve konut için kira artışının, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre yapılacağı belirtilmiştir. ÜFE’nin, her ay açıklanan enflasyonla karıştırılmaması büyük önem arz ediyor. Kira artışı konusunda en fazla yanlış bu konuda yapılıyor. ‘ÜFE ve TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) ortalaması alınacak’ diyenler de konuyu yanlış biliyor demektir.

Borçlar Kanunu’ndaki kira artış maddesinin uygulanması ise işyerleri için 2020 yılında yürürlüğe girecek.

Kira Artışları 12 Aylık Ortalama ÜFE Oranına Göre Yapılmalı

Kira artışları yapılırken ÜFE’de aylık veya yıllık orana değil, son 1 yıllık ortalamaya bakılacak. Son 12 aylık rakam ise 4 Kasım tarihinde % 23.73 olarak açıklandı. Geçtiğimiz ay bu oran % 21.36 idi. Sözleşmesi bu ay bitecek olanlar kira sözleşmelerini en fazla % 23.73’le yenileyebiliyor. Bu oran da 1000 TL bedelle olan bir kira miktarının 1237 TL ‘ye çıkması anlamına geliyor. Bu artışa göre 1 yılda ek olarak 2848 TL fazla kira maliyeti anlamına geliyor. Tabiki bu oran en yüksek artırılabilecek miktar. Yani mülk sahibi ve kiracı daha düşük bedele de anlaşabilir. Ama daha yüksek artış için yargı yolu açık. bu konuda Yargıtay’ın emsal kararları mevcut.

Kira Artışları Konusunda Yeni Yasal Düzenlemeler Bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP), kira artışının ÜFE yerine TÜFE’ye endeksleneceği maddesi de yer alıyordu. Son 1 yıllık ortalama TÜFE’ye göre kira artışı uygulamasına ilişkin yasal altyapı tamamlanmış ve uygulama başlamış olsaydı kira artışı en fazla % 14.90 olabilecekti. Bu durumda bir yılda 1059 TL kiracının cebinde kalacaktı.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.