Kışın Tüketilmesi Gereken Bitki Çayları

/ 13 Temmuz 2018 / 31 views / yorumsuz
Kışın Tüketilmesi Gereken Bitki Çayları

Kış aylarında yakalanma ihtimaliniz olan hastalıklardan korunmanın en iyi yollarından biri de bitki çaylarıdır. Bitki çayları doğal içerikleri ile bağışıklık sisteminin direncini artırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Bitki çayları antioksidan özellikleri ve içerdikleri bol miktarda C vitamini sebebiyle kış aylarında daha zinde ve sağlıklı olmanız için oldukça yararlıdır.
Ancak bitki çaylarının bu faydalarından yararlanabilmek için kullanılması sırasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle gün içerisinde çok fazla tüketilmemelerine özen gösterilmedir. Çünkü tüm faydalı özelliklerine rağmen bu çaylar, aşırı tüketim halinde vücuda zararlı olabilmektedir. Bu yazımızda, kışın tüketilmesi gereken bitki çayları hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmiş ve bazıları aşıda sizler için sıralanmıştır.

1. Melisa Çayı

Melisa çayı, mutsuzluk ve sürekli yorgunluk hissi sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Yine kış aylarında rastlanılan depresif etkilerin giderilmesi içinde faydalıdır. Bunun yanında akşamları uyku saatine yakın zamanlarda tüketilmesi uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır. Kış mevsiminde kullanılacak melisa çayının sıcak bir şekilde tüketilmesi gerekmekte olup ayrıca tatlandırmak maksadıyla bir parça limon edilmesi de mümkündür.
 

2. Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı, cildinizin doğal yapısının korumasına yardımcı olduğu gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkıda bulunmaktadır. Bu özelliği ve bol miktarda C vitamini içermesi nedeniyle çeşitli kış hastalıklarına yakalanma ihtimalinizi azaltmaktadır. Günde iki veya üç bardak içilmesi tavsiye edilen bu çay özellikle soğuk algınlığına iyi gelmekte olup idrar yolları sıkıntılarına da iyi geldiği bilinmektedir.
 

3. Zencefil Çayı

Zencefil çayı, çeşitli kış hastalıklarını önlemesinin yanında sindirim sitemi rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Bunun için soyulmuş haldeki zencefilin ince bir şekilde dilimlendikten sonra 10 dakika kaynatılarak demlenmesi gerekmektedir. Çayın demlenmesinden sonra bir parça bal ve birkaç damla limon ile tatlandırarak içilmesi mümkündür.
 

4. Papatya Çayı

Papatya çayı, özellikle sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile bilinmektedir. Ayrıca ağız içinde oluşan yaraların ve boğaz ağrılarının giderilmesi içinde oldukça faydalıdır. Papatya çayının uykudan önce içilmesi halinde uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkisi de bulunmaktadır.
 

5. Karahindiba Çayı

Karahindiba çayı, sindirim sistemine yardımcı olmakta, kanın temizlenmesini sağlamakta ve vücutta biriken toksik maddelerin de vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda ishale de iyi geldiği bilinen bu çayın günde bir bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

6. Nane Çayı

Nane çayının faydaları genel olarak herkes tarafından bilinmektedir. Bu çay, mide yanması, reflü ve mide bulantısı gibi çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Nane çayının bir dilim limon ile birlikte kullanılması daha faydalı olmasını sağlayacaktır.

7. Tarçın Çayı

Tarçın çayı, boğaz ağrılarının giderilmesi ve soğuk algınlığının belirtilerinin azaltılması için son derece faydalı olup kan şekerinin de dengelenmesini sağlamaktadır. Tarçın çayının bir çay kaşığı bal ile tatlandırılarak içilmesi tavsiye edilirken isteğe bağlı olarak bir dilim limonla da tatlandırılabilir.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.