KOBİ’lere Özel KOBİ Değer Kredisi Duyuruldu

/ 10 Ocak 2019 / 252 views / yorumsuz
KOBİ’lere Özel KOBİ Değer Kredisi Duyuruldu

KOBİ’lere özel KOBİ Değer Kredisi duyuruldu. Dün ilk müjdesi verilen KOBİ’lere Özel yeni kredi fırsatı bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Dün 12 bankanın sisteme dahil olduğu belirtilmişti bugün ise bir banka daha kampanyaya katılarak sayıyı 13 ‘e çıkardı. Kobi Değer Kredisi adı verilen kampanya ile ‘İhracat ve imalat sektörlerine azami 1 milyon TL, diğer sektörlere ise azami 500 bin TL kredi verilecek. Kredinin 6 ay geri ödemesi de yok..

KOBİ’lere Özel KOBİ Değer Kredisi Duyuruldu

13 bankanın katıldığı KOBİ Değer Kredisi ‘nin detaylarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ”İhracat ve imalat sektörlerine azami 1 milyon TL, diğer sektörlere azami 500,000 TL kredi verilecek. Bu pakette 6 ay kredi geri ödemesi olmayacak” ifadelerini kullandı.

Esnaf ve KOBİ’lere 6 Ay Ödemesiz Kobi Değer Kredisi

Bu kredi paketi 13 bankamızın desteği ile devreye alınıyor. Bu kredi paketinde 6 ay kredi geri ödemesi olmayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) başkanlığında detaylı çalışma yaptı. Bankaların sermaye ve likidite açısından makro ekonomik şoklar açısından izlemeye devam edecek. Ekonomimiz bir bütün olarak sağlıklı ve güçlü yapısını korumaktadır.

Bakanı Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda, KOBİ ‘ler için nefes niteliğinde olacak yeni kredi paketi hakkında sözlerini şu şekilde sürdürdü;

KOBİ ‘lere 13 bankanın katılımıyla KOBİ Değer Kredisi programı başlatıyoruz. 10 yıl vadeli tahvil ihracımıza 5 milyar dolar talep geldi. 10 yıl vadeli tahvilimize gelen talep yatırımcıların güvenin ortaya koydu.

Bankaların mali durumundaki olumlu görünüm yanında kamu ve özel bankalar sermaye tabanına güçlendirmeye yönelik adımlarına devam ediyor. Potansiyel senaryolara da hazırlıklı olacağız. Daha güçlü bilançoya sahip olacağız.

Gerek özel bankalarımız, mevcut yapılarını daha da güçlendirmeye devam edecek. Her türlü aksiyonu alacağız. Daha güçlü adımlar için çalışacağız. Karlılıkları ile sermaye yeterliliğini destekleyen bankacılık sistemi var. Bankacılık ve reel sektörümüzün küresel şoklardan etkilenmemesi için hedef olarak koyduk.

Küçük ve Orta Ölçekte Tüm Esnaf ve KOBİ’ler Yararlanabilecek

Kobi Değer Kredisi ile cirosu 25 milyon Lira ‘nın altındaki şirketlere finansman desteği sağlanacak. İhracat ve imalat sektörlerine azami 1 milyon Lira, diğer sektörlere azami 500.000 Lira kredi verilecek. En az 20.000 ile 40.000 bin adet işletmemize dokunacağız. 20 milyar Lira ‘lık paketimizin hayırlı olmasını diliyorum.

3 Hassas Konu Var

2019 yılı Yeni Ekonomik Programımızla başlattığımız bütçe disiplini konusundaki adımlarımız ve hedeflerimizi çok daha yukarı taşıdığımız dönem olacak. Ekonomi noktasında 3 hassas husus dile getirildi.

1 – Bütçe disiplini içerisinde, hükümet dizginleme noktasına gidecek mi? 31.12 ile geldiğimiz nokta güçlü bir bütçe disiplini ile devam edildiğini ortaya koydu.

2 – Fiyat istikrarı… Son 16 yıldır olmadığı kadar çok güçlü bir reaksiyon ortaya koyan bir durum söz konusu.

Enflasyonda ciddi marjımız var. Gerek para politikaları, gerek mali politikalar açısından enflasyon en önemli başlıklardan bir tanesi.

3 – Cari denge… Geçtiğimiz yıl Mayıs – Haziran aylarında ayyuka çıkmıştı. 2019 yılı cari denge tahminlerine baktığımızda çok ciddi bir yorum ortaya koydu. Sonuç itibariyle bu dengelenme süreci 2018 yılının Eylül ayında bahsettiğimiz, cari denge % 3 ‘lerde kapatacağımız konusunda herkes netleşmiştir. % 7 – % 8 bekleyenlere inat ihracattaki pozitif, ithalattaki duruma göre dengelenme ve büyümeyle birlikte rayına girdi. 2019 yılında uygulayacağımız yapısal reformlarla şu ana kadar yaptıklarımızın yanı sıra bu 3 husus. Bu 3 ana eleştiri noktası kontrol altına alınmış güçlü bir şekilde pozitif bir noktaya ulaşmıştır.

Bugün burada açıkladığımız son çeyrekte yaşanan özellikle ekonomimizdeki likidite sıkışıklığının bugünkü bu maliyetlerin teknik uzman arkadaşlarımızın anlayacağı dilden bugün bu maliyetler son çeyrekte çok daha uygun maliyetli bir paket yapacağız belki. Hem reel sektör, hem ekonomimiz inşallah tüm Türkiye kazanacak.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.