Konut Kredi Faizleri Tavan Yaptı

/ 12 Şubat 2018 / 47 views / yorumsuz
Konut Kredi Faizleri Tavan Yaptı

Bilindiği üzere konut kredileri bankalar tarafından müşterilerine sunulmakta olan, müşterilerin sahip olmak istediklere konutlara kavuşabilmeleri amacıyla onlara sağlanan finansman kaynağıdır. Bankalar bu kredileri müşterilerine sunarlar ve onlardan belirli bir vade süresi içerisinde, gene belirli bir faiz oranıyla bu kredinin geri ödemesini gerçekleştirmelerini beklerler. Ancak kredi faiz oranları ülkelerin içerisinde bulundukları duruma bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak ülkemizdeki bankaların konut kredisi faiz oranları 6 yılın en yüksek seviyesinde gözüküyor.

Psikolojik Sınır Çoktan Aşılmıştı

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ülkemizde 6 yılın en yüksek konut kredisi faiz oranları görülüyor ve oranlar gittikçe de artıyor. Elde edilen verilere göre, konu kredisi faiz oranları 2 Şubat haftası itibariyle 2011 yılının Kasım ayından günümüze kadar gelinen süreç içerisindeki en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Bu sonuca bağlı olarak, konut almayı düşünen tüketiciler için belirlenmiş olan ve halihazırda çoktan aşılmış durumda olan yüzde 1’lik psikolojik seviyenin daha da üstüne çıkılmış oldu.

İpotekli Konut Satışları Yüzde 30,7 Oranında Azaldı

Konut faizlerinde gözlemlenen bu hızlı artış, ipotekli satışlara da yansımış vaziyette. Aralık ayına ait olan son verilere göre, bu yılın Aralık ayında yapılan ipotekli konut satışları ile bir önceki yıl gerçekleşen ipotekli satışlar kıyaslandığında, bu yıl elde edilen sayının geçen yıla oranla yüzde 30,7 oranında azaldığı gözlemleniyor. Bu yıl gerçekleşen ipotekli kontu satışlarının sayısı ise 34 bin 29 olarak belirlendi.

En Büyük İpotekli Satış Yüzdesi Ardahan’a Ait

Son 6 yılın en yüksek konut kredisi faiz oranları neticesinde, toplamda gerçekleşen konut satışları içerisindeki ipotekli konut satışlarının miktarı, genel satışlara oranla yüzde 25,6 olarak hesaplandı. İpotekli konut satışlarında ilk sırayı ise İstanbul alıyor. İstanbul’da 6 bin 516 ipotekli konut satışı gerçekleşti ve yüzdelik dilim olarak hesaplandığında bu satışlar yüzde 19,1’lik bir dilimi kapsıyor. Gerçekleşen toplam konut satışları ile ipotekli konut satışlarının oranları kıyaslandığında ise en yüksek orana yüzde 45,6 ile Ardahan sahip oldu.
 

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.