Konut Kredisi Devredilebilir mi?

Konut kredilerinin devri pek çok kişi için merak uyandıran bu konudur. Bu devrin olup olamayacağını incelemeden önce konut kredilerinin sürecini ve mantığını anlamak gerekmektedir.

2007 yılında uygulamaya giren Mortgage Yasası, konut kredilerilerine ilişkin pek çok yeni uygulamayı da beraberinde getirmiştir. Mortgage Kredileri de bu yasayla birlikte bu yasa öncesinde konut için kullandırılan kredilerin yerini almıştır. Son yıllarda satılan konutların yarısına yakını mortgage kredileri yoluyla finanse edilmiştir. Bu nedenle de Mortgage Kredisi yaygın olarak “Konut Kredisi” ile eş anlamlı kullanılmaktadır.  Uzun vadelerde ve düşük faizlerle kullandırıldığı için konut alıcısı açısından ciddi avantajlar sağlayan bu kredinin getirdiği bir takım şartlar vardır.

konut_kredisi-devredilebilir-mi.jpg

Konut Kredi Süreci Nasıl İşler?

Banka konut kredisi kullandırdığı kişinin bu kredi için uygunluğuna bakar ve ancak gerek kredibiltesi, gerekse aylık düzenli geliri uygunsa bu kredi kullandırmaya karar verir.  Konutun satışı sırasında banka söz konusu konuta kendi lehine ipotek koyar. Bu ipotek bankanın kullandırdığı düşük faizli ve uzun vadeli kredinin geri ödenmeme riskini karşı bir korumadır. O nedenle konut, kredi geri ödemesi sona erene dek banka üzerinde ipotekli kalır. Kredi borcu bitene kadar geri ödemelerinden borçlu sorumludur ve banka borçluyu muhatap almaktadır.  Kredi geri ödemelerinde 2 aydan fazla bir aksama olması halinde, Mortgage Yasası uyarınca bankaların kredi borcunun tasfiye edilmesi amacıyla konutu satıp borcu kapatma hakkı bulunmaktadır. Ödemenin bitmesini takiben konut üzerindeki ipotek kaldırılır.

ipotekli_tasinmaz_kismen_devredilebilir_mi.jpg

Kredi Borçlusu Aldığı Konutu Satmak İsterse

Krediyle alınmış konut herhangi bir nedenle satılmak istenirse, konutu satmak isteyen kredi kullanıcısının bankaya sorumluluğu bitmez. Öncelikle, konut kredisini kapatması ve ondan sonra satması gerekir. Konut kredisi kişiye özel olduğundan kesinlikle bu kredinin yeni alıcıya devri mümkün değildir. Yeni alıcı da aynı bankadan kredi kullanmak istiyorsa ona cari koşullardan yeni bir konut kredisi kullandırılarak, bu krediyle bir önceki borçlunun kredi borcu kapatılır. Evin alıcısına kullandırılan yeni konut kredisi için bir ödeme planı düzenlenir. Yeni alıcının kredisini başka bankadan almak istemesi halinde, ilk banka, “kredi borcunun ödenmesi ve cari konut kredisinin bu vesileyle kapanmasını takiben kendi lehine olan 1. derece ipoteği fek edeceğini” resmi bir yazıyla yeni alıcının bankasını bildirir.

Burada krediyle aldığı konutunu satmak isteyen kişinin, eğer vadesinin bitmesine 36 aydan uzun bir süre kalmışsa kalan anaparanın %2’si, bundan daha kısa bir süre kalmışsa % 1’i kadar erken kapatma cezası ödemek durumunda olduğunu bilmesi gerekir.

Yukarıda da belirtilen tüm bu nedenlerden ötürü konut kredisi kullanmadan önce, çok iyi düşünüp taşınılması gerekir.
Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın