Konut Kredisi Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bundan 10 yıl önce 2007’de yapılan yasal bir değişiklikle konut kredilerinin “Mortgage Kredisi” olarak kullandırılmasına olanak tanıyan Mortgage Yasası yürürlüğe girdi. Çok uzun yıllardır pek çok yabancı ülkede konut edindirmede kullanılan bu yöntemin ülkemizde de uygulanmaya başlamasıyla birlikte daha önceden konut alamayacak pek çok kişi için kendi konutlarına kavuşma fırsatı doğdu.  Mortgage Yasası’yla birlikle konut alımları konusunda pek çok kolaylıklar getirilirken bazı şartlar da getirildi.  Konut almak istediğinizde size uzun vade gibi ödeme rahatlığı sağlayan konut kredilerinde dikkate almanız gereken hususları da bilmelisiniz.

konut-kredisi-basvuru-kosullari.jpg

Konut Kredisi Süreci

Konut kredisiyle bir konut almayı düşünüyorsanız aşağıda belirtilen bazı hususlarda düşünmeli, tartmalı ve ona göre konut kredisine başvurmalısınız.

Kredi Notunuz :Tüm kredilerde olduğu gibi konut kredilerinde de öncelik kredi notunuzun kredi kullanmaya yeterli olmasıdır. Bankaya kredi başvurusu sırasında  kredibiliteniz ile ilgili bir sorun yaşamamak için başvurunuzdan önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Bir sorun görünmüyorsa ilk aşamayı geçtiniz demektir.

Almak İstediğiniz Konutun Niteliği: Kredibilitenizden bir sorun olmadığını. öğrendiniz Şimdi sıra tapu örneğini bankaya götürerek ekspertiz değerlemesini başlatmaya geldi. (Mortgage Yasası’yla Biribirlikte konutun değerinin belirlenmesi için SPK’dan onaylı bağımsız bir gayrimenkul değerleme şirketince ekspertiz yapıtılması gereklidir) Krediyi kullanabilmeniz için alacağınız konutun “satılabilir” nitelikle olması lazımdır. Yani, bankanın kendi lehine 1. dereceden ipotek koyacağı konut üzerinde bir şerh bulunmaması, bankanın olası bir kredi geri ödememe durumunda kolaylıkla nakde dönüştürebileceği bir konut olması önem taşır.

Konut-Kredisi-2017.jpg

Konutun Tahmin Değeri ve Kredi Kullanmak İstediğiniz Tutarı: Mortgage Kredisi ile ilgili olarak son yapılan düzenlemede ekspertiz değerinin maksimum % 80’nine kadar kredi kullandırılabilmekte, konut bedelinin geri kalan % 20’lik kısmının kendi kaynaklarınızdan karşılanması beklenmektedir. O nedenle elinizdeki birikim ve alabileceğiniz kredi tutarını iyi hesaplayıp bütçeniz doğrultusunda bir konut arayışında olmalısınız. Ekspertiz değerinin, konutun sizin alacağınız değerin çok altında çıkması sizi sıkıntıya sokabilecektir.

Aylık Geliriniz: Konut kredisi kullanırken hanenizin aylık ortalama geliri üzerinden bankalar kredi kullanıp kullanamayacağınızı hesaplar. Hande gelirinden kasıt aynı evde birlikte yaşadığınız eş, anne – baba veya kardeşinizin varsa aylık düzenli gelirleriyle sizin gelir toplamınızdır. Konut kredi taksitleri dahil olmak üzere varsa ödediğiniz diğer tüm kredi taksitlerinin toplamının aylık hane gelirinizin % 70’ini geçmemesine dikkat edilir. Hesabınızı bu doğrultuda yapmalısınız.

Erken Kapatma Cezası: Yeni yasayla birlikte konut kredilerinin erken kapatılması halinde, 36 aydan uzun kalan vadeler için anapara üzerinden  % 2, daha kısa kalan vadeler için ise % 1’lik bir erken kapatma cezası bulunmaktadır. O nedenle yakın vadede (5-6 aya kadar) elinize bir şekilde geçecek yüklü bir para varsa, bu cezadan kaçınmak için konut kredisi yerine ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız daha uygun olabilir. Kredi kullanmayı düşündüğünüz tutar için hangisinin daha karlı olacağını önceden belirlemeniz uygun olacaktır.

Konut Kredisi Kullanma Vadeleri

Eğer yukarıda verilen tüm konuları detaylı olarak gözden geçirip, konut kredisini o doğrultuda kullanmaya karar verdiyseniz, artık 120 aya hatta bazı bankalarca  240 aya kadar vadelendirilebilen konut kredinizi kullanabilirsiniz. Size uygun vadede kullanacağınız bu krediyle kira öder gibi konutuza sahip olabilirsiniz.

Gelen Aramalar: konut kredisi ara ödemeEtiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın