KONUT KREDİSİ REKORU!

/ 9 Temmuz 2018 / 133 views / yorumsuz
KONUT KREDİSİ REKORU!
Son günlerde, özellikle kamu bankalarının öncülüğü ile başlatılmış olan başlatılan kampanya neticesinde konut kredisi kullanımında rekor seviyeye ulaşıldı.

İnşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörü olarak kabul edildiği bilinmektedir. Türkiye ekonomisinde de yan sektörleri ile birlikte ekonominin lokomotifi olma görevini üstlenmiş olan inşaat ve özellikle de konut sektörü, kamu bankalarının başlatmış olduğu 10 yıl vadeye 0,98 faizli konut kredisi kampanyası ile canlanma dönemine girdi. Üretici firmaların bu faiz kampanyasına kayıtsız kalmamaları ve kamu bankalarının kampanyasına ek olarak yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşin ödeme uygulamasını başlatmaları da eklenince bankaların konut kredisi hacimleri tarihi zirveye taşındı.

Konut kredilerinde kamu bankalarının başlattığı kampanya, yan sektörleri ile birlikte ekonominin lideri durumunda olan inşaat ve konut sektörü, Bankacılık ve Düzenleme Kurulu verilerine göre, kampanyaların başladığı 11 Mayıs tarihinde 194,4 milyar lira olan konut kredisi hacmi, geçtiğimiz hafta sona eren kampanya kapsamında kullanılan krediler ile birlikte 29 Haziran tarihi itibarı ile 200,4 milyar liraya yükseldi.

KAMU BANKALARI LOKOMOTİF OLDU

Ülkenin ekonomi tarihinde konut kredisi hacminin ilk kez 200 milyar lirayı aştığı bu dönemin lokomotif görevini yaptıkları kampanyalar ile kamu bankaları üstlendi. Kampanya öncesi kamu bankalarının 86,7 milyar lira olan kullandırılmış konut kredileri miktarı uygulanan kampanya döneminde 94,2 milyar liraya yükseldi. Kamu bankaları bu dönemdeki konut kredisi kullanım artışının tamamını üstlenmiş oldu. Özel ve yabancı bankalarının kullandırdığı konut kredilerinde ise bir gerileme yaşandı. Kamu bankaları, konut kredilerinde son 1 yıl içerisinde görülen 20 milyar liralık artışın da tamamını sırtladı. Özel bankaların kullandırdığı konut kredilerinde ise aynı dönemde 1,2 milyar lira daralma görüldü.

İKİNCİ EL KONUT PİYASASI CANLANDI

Ülke genelinde bulunan 2 milyona yakın konut stokunu eritmek için kamu bankalarınca başlatılan bu kampanya, özellikle ikinci konut alım satımlarında etkili oldu. Kampanya etkisi ile özellikle ikinci el konut satışlarında canlanma yaşandığını söyleyen inşaat firmaları ise sıfır konut piyasasını canlandırmak için yeni bir kampanya modeli yaratılması için çalışıyor. Konu ile ilgili olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile görüşmeler devam ederken, rekabet şartlarını olumsuz bir şekilde etkilemeyecek yeni bir düzenlemenin yapılması için çalışmalar devam ediyor.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.