Korkutan Ekonomik Yaptırım Açıklaması

/ 31 Ekim 2018 / 914 views / yorumsuz
Korkutan Ekonomik Yaptırım Açıklaması

Korkutan ekonomik yaptırım açıklaması İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den geldi. Ruhani, Amerika Birleşik Devletleri’nin son olarak açıkladığı yaptırımlar sonrası İran halkını zor günlerin beklediğini belirtti. İran’a yaptırım üstüne yaptırım uygulayan ABD, bu konuda İran ekonomisi üzerinde de ciddi bir baskı oluşturuyor.

Korkutan Ekonomik Yaptırım Açıklaması

İran televizyonlarından da canlı olarak yayınlanan kabine toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Durum geçtiğimiz birkaç ayda halkımız için oldukça zordu ve önümüzedeki birkaç ay içerisinde daha da zorlaşabilir” şeklinde konuştu.

Tüm Gücümüzü Kullanacağız

İran’ın resmi haber ajansı olan İRNA’da yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin açıkladığı yeni yapıtırımları yorumlayan Ruhani, “Geçtiğimiz birkaç ayda halkımız, zor zamanlar geçirdi ve gelecek birkaç ayda yaşanan zorlukların devam etmesi olası. Fakat, hükümetimiz bu zorlukların üstesinden gelmek için tüm gücünü kullanacaktır.” şeklinde konuştu.

İran Petrolü Üzerindeki Amaçlarına Ulaşamayacaklar

ABD tarafından duyurulan yaptırımların İran’ın petrol ihracatını etkilemeyeceğini belirten Ruhani, “İran petrolü üzerindeki amaçlarınıza ulaşamayacaksınız. İran’ın petrol ihracatını sıfırlayamaz ya da düşüremezsiniz.” şeklinde meydan okudu. Ruhani, diğer yandan, yaptırımlar sonrasında alternatif arayışlara yönelen İran’ın, özel şirketler için ham petrol satışına başladığı belirtildi.

2015 yılında batılı ülkeler ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilen ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmadan çekilmesi sonrasında, İran’a uygulanan yaptırımlara devam edilmesine karar verilmişti.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.