Kredi Başvurusu

Kredi Başvurusu

Kredi Başvurusu oldukça genel bir ifade. Krediye ihtiyacınız var ve sizin için uygun bir bankanın uygun olan bir kredi kampanyası için kredi başvurusu yapmak ve ihtiyacınız olan krediyi kullanmak istiyorsunuz. Peki kredi başvurusu yaparken ve kredi başvurusu yapacağınız bankayı seçerken nelere dikkat etmeli ve hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız? Hemen reklamlarını gördüğümüz bir kredi kampanyasına başvuru yapmak bizim için ne kadar cazip? Gelin şimdi hep birlikte kredi başvurusu konusunu etraflıca incelemeye çalışalım.
Öncelikle ihtiyaçlarınızı belirleyerek aylık gelirinizle bu ihtiyacınız için kredi kullanıp kullanmayacağınız konusunda bir karar vermekle işlemlere başlayabilirsiniz. Modern çağda pek çoğumuzun zorunlu olmayan ihtiyaçlarımız için yüksek tutarlı harcamalar yaparak hem aile bütçemizi zora soktuğumuz hem de gereksiz harcamalarla ekonomimizi daralttığımız yani açık bir deyişle paramızı yararlı olmayan gereksiz pek çok şeyle tükettiğimiz muhakkak. Ancak bunun yanında tabiki zorunlu ve gerekli ihtiyaçlarımız da var. Ve ihtiyaçlar genellikle görecelidir ve o şeye ihtiyacımız olup olmadığına sadece biz karar verebiliriz.
Bir harcamaya ihtiyacımız olduğuna karar vermiş ancak bu giderimiz için gerekli birikim ve bütçemizin olmadığı durumlarda bankalardan kredi kullanırız. Yine bazı vatandaşlarımız birikim yapabilmek için kredi kullanırken genellikle kredileri tercih sebebimiz yeni bir ev sahibi olmak, yeni bir araba sahibi olmak ya da mevcut ihtiyaçlarımızı karşılamak içindir. Tabi kredilerin bir de ticari boyutu var ve ticaret yapan işletmeler de işlerini daha da büyütmek ya da mevcut borçlarını ödeyebilmek gibi pek çok amaçla kredi kullanabiliyorlar.
Tüm bu detaylara girme nedenimiz Kredi Başvurusu yaparken kredi kullanma amacımızı belirleyebilmemizin çok önemli olması. İhtiyacımızı ve kredi kullanma nedenimizi belirlememiz bize ihtiyacımız için gerekli krediyi daha uygun koşullarla ve daha düşük maliyetle kullanabilmemize olanak sağlayacaktır. Yani ilk aşamada ne için ve kim adına (yani işyeriniz varsa sirketiniz adına ya da şahsınız adına da olabilir) kredi kullanmak istediğinize karar vermelisiniz.

İkinci aşamada ise belirlediğiniz kredi için kısa bir ön araştırma yapmak. Örnek olarak ailenizle birlikte güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız Tatil Kredisi Kampanyalarını, sıkışan aile bütçenizi rahatlatmak için kredi kullanmak istiyorsanız İhtiyaç Kredisi Kampanyalarını, ev almak için kredi kullanmak istiyorsanız Konut Kredisi Kampanyalarını ya da iş yeriniz için yeni bir makine almak için kredi kullanmak Makine Alım Kredileri ya da KOBİ Kredileri gibi daha dar kapsamlı ama sizin ihtiyacınızı karşılayacak kredi kampanyalarını inceleyebilirsiniz.
Bu aşamayı da belirledikten sonra kullanmak istediğiniz kredinin miktarını ve geri ödeme yapmak istediğiniz vadeyi belirleyerek kredi araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. Şimdi kredi araştırmalarına başlayabilir ve bütçenize ve isteklerinize uygun bir kredi kampanyası bulabilirsiniz. Mesela ilk 3 ay kredi taksiti ödemek istemeyebilir ve bunun için de Taksit Ertelemeli Kredileri arayabilir, ya da kullanacağınız kredi için masraf ödemek istemeyebilir ve bunun için de Masrafsız Kredi Seçeneklerini arayabilirsiniz. Sitemizde bulunan arama bölümü sizin tüm aramalarınıza cevap verecek ve ilgili kredi kampanyalarını size sunacaktır.
Tüm bu değerlendirmeleri yaptıktan sonra sitemiz üzerinden aramanızı yaptıktan sonra karşınıza çıkacak kredi kampanyalarını kısaca inceleyin. Örneğin bu değerlendirmelerin ardından KOBİ’lere Özel İhracat Destek Kredisi almaya karar verebilir ve bu özel kampanyadan kredi kullanarak normal İşletme Kredisi kullanmaktan çok daha düşük faiz oranları ve daha düşük maliyetlerle kredi kullanabilirsiniz.
Ya da tüm bu değerlendirmelerin ardından standart bir İhtiyaç Kredisi kullanmak istediğinizde bile bankalar arasında pek çok farklılıklar olabiliyor. Mesela şu an için bir hesaplama yaparsak 48 ay vadeli 30.000 TL İhtiyaç Kredisi için bir banka 42.884,65 TL toplam ödemeli seçenek sunarken başka bir banka ise 45.995,40 toplam ödemeli kredi seçeneği sunuyor. Bu da gösteriyor ki kredi kullanırken kısa bir araştırma yapmak ciddi kazançlara sebep oluyor. Sadece bu kredide yaklaşık 3000 TL fazla para ödemekten kurtuluyorsunuz. Bu makas yüksek tutarlı kredilerde ve konut kredilerinde daha da açılarak bazen on binlerce liralık farklar oluşabiliyor.
Kredi Başvurusu yapmadan önce sadece dakikalarınızı ayırarak kısa bir araştırma yaparak en uygun krediyi, en zahmetsiz şekilde ve en düşük maliyetlerle kullanmanızı diler, başka bir inceleme yazımızda görüşmeyi dileriz. Bizi takipte kalın.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir