Kredi Borçlarına Yapılandırma Müjdesi

/ 15 Ağustos 2018 / 220 views / yorumsuz
Kredi Borçlarına Yapılandırma Müjdesi

Şirketlerin kredi borçlarına yapılandırma müjdesi geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), şirketlerin bankalara olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılması işlemlerine yönelik yeni bir yönetmelik hazırladı. Yönetmelikle, yapılandırma işlemleri için ‘Çerçeve Anlaşma’ düzenlemesi yapıldı.

Kredi Borçlarına Yapılandırma Müjdesi

Şirketlerin finansal sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılmasının kapsamı, “Çerçeve Anlaşma”lar ile belirlenecek. Borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanamayacağı düşünülen şirketler, yapılandırma kapsamına alınmayacak.
BDDK bir süredir üstünde çalışılan borçların yeniden yapılandırılması hakkında yönetmeliği tamamladı. Yayımlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderilen yönetmeliğe göre, yapılandırma talep eden borçlunun mali durumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından uygun görülecek bir kuruluş tarafından tespit edilecek.

Borçlulara Pek Çok Kolaylık Tedbiri

Çerçeve anlaşmalarla, kredi borçlarının vadesinin uzatılması, borçlulara ek kredi verilmesi ve kredilerin yenilemesi, anapara-faiz alacağını indirilmesi veya bunlardan vazgeçilmesi gibi tedbirler alınabilecek.
Ana para, faiz veya kar payı alacaklarını, kısmen veya tamamen iştirake çevirmek, devralmak, tasfiye etmek ve satmak da çerçeve anlaşma ile alınabilecek tedbirler arasında yer alıyor.

Alacaklar Yeniden Yapılandırma Sözleşmelerine Bağlanacak

Alacaklar, çerçeve anlaşmalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından onaylandıktan sonra 2 yıl içinde yeniden yapılandırma sözleşmelerine bağlanmak şartıyla yapılandırılacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, süreyi uzatabilecek.
Çerçeve anlaşmayı, Bankalar Birliği hazırlayacak. Borçluyla yapılan sözleşmeyi alacaklı kuruluşların üçte ikisi imzalarsa, alacaklıların tamamı tarafından yeniden yapılandırma yapılması zorunlu olacak.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.