Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Konut kredisi kullanarak bir ev aldınız, ne var ki konut kredisi taksitlerini ödemede zorlanıyorsunuz, başka bir şehre taşınmanız gerekiyor veya aldığınız ev artık size küçük geliyor. Bu durumda evinizi satmayı düşünüyorsunuz. Pekala bu kredi devam ederken evinizi satabilir misiniz?

Bu sorunun cevabını öğrenmek için öncelikle “konut kredisi”nin mantığını anlamanız gerekir. Mortgage Yasası ile birlikte konut kredileri yerini uzun vadeli ve düşük faizli Mortgage (Tutsat) Kredileri’ne bırakmıştır (Türkiye’ de her iki kredi de aynı anlamda kullanılır). Mortgage yani Tutsat Kredileri’nde kredinin tüm geri ödemesi bitene kadar yani kredinin vade sonuna dek ev bankanın sayılır. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Yeni yasaya istinaden bankalar teminat olarak vade sonuna dek evi 1. dereceden ipoteğe alır. Bu yasa, kredi geri ödemelerinde 2 aydan daha fazla üst üste aksama olması halinde, bankaya evi satıp konut kredisini kapatma hakkı vermektedir. Bu durumda siz evin alıcısı olarak borcun ödenmesinde tek sorumlu olmanız dolayısıyla borcunuzu ödemediğiniz durumda evin satılıp borcunuzun tasfiye edilmesini kabul etmiş olursunuz.

kredisi_devam_eden_konutu_satin-almak.jpg

Kredili Evi Satmak İsterseniz Ne Yapmalısınız?

Yukarıda anlatılanlar çerçevesinde, eğer ki krediyle aldığınız evi satmak isterseniz öncelikle bu ev için kullanmış olduğunuz krediyi kapatmanız gereklidir. Evin yeni alıcısı paranızı nakit olarak size ödeyecekse bankanızın vereceği ve kredini kapatılması halinde ipoteğin kaldırılacağına ilişkin bir yazı ile karşılık bir taahhüt imzaladıktan sonra parayı alıp, kredinizi kapatarak evin üzerindeki ipoteği kaldırtabilirsiniz. Evin satışı da bu aşamadan sonra gerçekleştirilebilir. Ne var ki bu durumu alıcı ve satıcı arasında karşılıklı güven gerektirdiğinden genellikle alıcı taraf bu duruma pek de sıcak bakmamaktadır. Diğer taraftan eğer yeni alıcı da satmak istediğiniz evi kredi kullanarak alacak ise bu durumda sizin bankanız alıcının kredi kullanacağı bankaya resmi bir yazı gönderererek “kullandırılacak konut kredisiyle var olan kredinin kapanmasını takiben koydurduğu ipoteği kaldıracağını” taahhüt eder. Bu durumda yeni alıcı kullandığı krediyi, satıcının konut kredisini kapatmak üzere diğer bankaya gönderir, konut kredisi kapanır, kreditör diğer banka lehine tapuda 2. derece ipotek tesis edilir, ilk bankanıni poteği fek etmesinin ardından da diğer bankanın ipoteği 1. sıraya yükselir.

konut_kredisi_borcu_olan_ev_satin_alabilir_mi.jpg

Bu işlemler çok karmaşık görünse de kredili alıp sonrasında yapılan  ev satışları haylice fazla olduğundan artık gerek bankalar gerekse tapu daireleri bu konuda uzmanlaşmış ve bu süreci rahatlıkla yönetir hale gelmişlerdir.

Kredili Aldığınız Evinizi Satarken Hesaba Katılması Gerekenler

Mortgage Kanunu, kredi alınan evin kredi vadesi bitmeden satılması halinde bir kapatma cezası öngörmektedir. Buna göre konut kredinizin kalan vadesi 36 aydan fazla ise kalan kredi anaparasının %2’si, kalan vade 36 aydan kısa ise %1’i kadar kapatma cezası ödemek zorunda olduğunuzu hesaba katmanız gerekmektedir. Bunun size ek bir maliyet getireceği göz önünde tutarak evinizi satmaya karar vermelisiniz.

 

 
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın