Kredi Borcunu Nakit Avansla Ödemek Ne Kadar Doğru?

/ 3 Kasım 2018 / 223 views / yorumsuz
Kredi Borcunu Nakit Avansla Ödemek Ne Kadar Doğru?

Kısa süreli acil nakit gereksinimlerinde nakit avans çekmek cazip bir seçenek olmasına rağmen, nakit avansla ilgili olarak yapılan tartışmalar, nakit avans çekiminde temkinli olmanıza sebep olabilir. Peki kredi borcunu nakit avansla ödemek ne kadar doğru?

Nakit Avans Çekmek Doğru Mudur?

Nakit avans kredi kartınızla daha önceden belirlenmiş limitler dahilinde çekilebilen nakit miktarıdır. Acil ihtiyaç durumlarında tercih edilen nakit avans, kolay bir yöntem olmasına rağmen, uzayan vadelerde oluşan yüksek faiz oranları, nakit avansın cazibesini kaybetmesine sebep olmaktadır. Nakit avans uygulamasından sonra başlatılan taksitli nakit avans sistemi, nakit avansı yeniden cazip hale dönüştürebilmek amacıyla getirilen bir uygulamadır. Bu yöntem sayesinde nakit avansların 12 aya varan vadelerle ödemek mümkün hale getirilmektedir.

Nakit avans, acil nakit ihtiyaçlarında borç almak veya kredi çekmek seçeneklerine göre daha cazip gelebilir. Kısa süre içerisinde çekilebilen nakit avanslarda bankaya başvuru yapmadan ATM veya internet şubelerinden çekilmesi mümkün olup zaman kaybı yaşanmadan kullanım olanağı sağlar. Nakit avans çekmek hakkındaki kararın doğru veya yanlış olduğu sadece sizin kararınıza bağlı bir durum. Nakit avans miktarını 2 hafta gibi kısa bir sürede ödeyeceğinizi düşünüyorsanız doğru bir karar vermiş olursunuz. Borcunuzu birkaç ay içerisinde ödeyebileceğinizi düşünüyorsanız, bu durumda ihtiyaç kredisi almak çok daha mantıklı olacaktır.

Kredi Faizi Mi? Nakit Avans Faizi Mi?

Kredi faizleri arasında ihtiyaç kredisi faizi, nakit avans faizinden daha düşük oranlardadır. İhtiyaçlarınızın devreye girdiği dönemlerde Nakit avansı kısa süre içerisinde kapatabilme imkânınız varsa, acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek için nakit avans kullanmanızın mahsuru yoktur. Nakit avanslarda bankaya gitme zorunluluğu olmadığı için, kredi notunuzun hesaplanması gibi işlemlerle uğraşmaz, bankada beklemezsiniz. Fakat geri ödemenizin süresi birkaç aydan önce olmayacaksa, kredi çekmek daha karlı bir yöntemdir.

Her iki seçeneğin de sizi tatmin etmediği durumlarda ise, nakit ihtiyacınızı giderebilecek farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen taksitli nakit avans yöntemi, almış olduğunuz borcu aylara yayan bir yöntem olması sebebiyle, taksitsiz nakit avansa yöntemine göre daha makbul bir seçenektir. Nakit ihtiyacınız bir ürün satın almaksa, kredi kartıyla taksitli alışveriş seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Kredi kartı faizleri ihtiyaç kredisine oranla düşük olmamasına rağmen, kolay kullanım sebebiyle tercih edilebilir.

En başta sorulan soruya geri dönersek, nakit avansları kredi borçlarını kapatmak amacıyla kullanmak, borcunuzu kısa sürelerde kapatma imkânına sahipseniz doğru bir seçenektir. Oysa Nakit avans çekerek yüksek faizlerle geri ödemek yerine, tek bir kredi alarak borçlarınızı kapatabilirsiniz. Böylece tek bir bankaya borçlanarak düzenli bir planlamayla aylık borç ödemelerinizi rahatlatabilirsiniz.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.