Kredi Faizleri Ne Kadar Düşecek?

/ 9 Ekim 2018 / 247 views / yorumsuz
Kredi Faizleri Ne Kadar Düşecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nda açıkladığı maddelerden biri de yüksek kredi faizlerinin % 10 oranında aşağı çekileceği idi. İşte bu maddenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Peki kredi faizleri ne kadar düşecek? Faiz indirimi hangi kredi türlerini kapsıyor? Tüm krediler yapılandırılabilecek mi? İşte faiz indirimine ilişkin tüm detaylar…

Kredi Faizleri Ne Kadar Düşecek?

Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında gerçekleştirilen çalışma sadece ticari krediler için geçerli olacak. Yani kredi faiz indirimleri tüketici kredilerini kapsamayacak. Ticari krediler içinde de Temmuz ayının ikinci yarısından itibaren verilen ve yıllık % 38 ile % 42 arasında değişen kredi faizlerini içeriyor. Bankalar o dalgalı dönemde hesaplayamadıkları maliyetler nedeniyle yüksek tutarda verdikleri kredileri % 36 ‘nın altına çekecekler. Bankacılar faizin program kapsamında net olarak 3.7 puan ile 4 puan arasında geri çekileceğini ifade ediyorlar.

Faiz Ortalaması Yüzde 35,9

Merkez Bankası verilerine göre ticari işletmelere veriler Türk lirası cinsinden kredilerin faizi ağırlık ortalama olarak haziran ayında yüzde 15 civarındayken şu anda yüzde 35,9 düzeyine çıkmış durumda. Bu hızlı yükseliş önce kur ardından enflasyon oranındaki zıplamanın ardından Merkez Bankası’nın politika faizini artırmak zorunda kalmasının ardından yaşandı.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.