Kredi Kartı Borç Yapılandırma Şartları

/ 9 Ocak 2019 / 284 views / yorumsuz
Kredi Kartı Borç Yapılandırma Şartları

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi adı ile uygulamaya koyduğu yeni kredi kampanyasıyla kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin yüzünü güldürüyor. İlk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın duyurduğu kredi kartı borç yapılandırma fırsatının detayları da ortaya çıkmaya başladı. Ziraat Bankası konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. Kredi kartı borç yapılandırma şartları belli oldu..

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Şartları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ziraat Bankası aracılığı ile vatandaşa verilecek yeni kredi paketlerini duyurmuştu. Recep Tayyip Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan vatandaşların mevcut borçlarının daha kolay ödenebilmesi için Ziraat Bankası’nın kredi kullandıracağını belirtti.

Cumhurbaşkanı ‘nın açıklamasının ardından Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Detayları

Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada; Birleştiren İhtiyaç Kredisi ‘nin; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık % 1,10 ve 60 aya kadar aylık % 1,20 faiz oranlarıyla sunulacağı belirtildi. Ziraat Bankası şubelerinden başvurulacak krediden 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlar yararlanabilecek. Kredi kartı borçları gecikmede olanların anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılacak.

Ziraat Bankası Birleştiren Kredi Hesaplama

Tüketici kredilerinde normal şartlarda 48 ayın üzerinde kredi kullandırılamıyor. Ancak kredi kartı borç yapılandırmaları için bu kampanya özelinde BDDK’nın izniyle 48 ay olan maksimum vade bu uygulama için 60 aya çıkartıldı. Bu yapılandırmaya girecek olanlar normal bir krediye göre 12 ay daha fazla vade olanağına kavuşacaklar. Normal şartlarda % 2,4 civarında olan faiz ise tam anlamıyla yarı yarıya düşürülmüş oldu. Bu imkandan yararlanmak için en önemli şart “müşterisi olduğunuz banka tarafından takibe alınmamış olmak”

Asgari Borcun Üzerinde Ödeme Yapabilenler de Krediye Başvurabilecek

31 Aralık 2018 tarihi itibariyle kart ekstrelerini Ziraat Bankası ‘na götürenlere banka ellerine nakit miktarı vermeden doğrudan borçlu olduğu karta ödeme yapacak. Dolayısıyla 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yapılan kart harcamaları kapsam dışı kalacak. Ziraat Bankası ‘nın şirket kartlarını da bu yapılandırmaya alıp almayacağı açıklanmadı. Ancak şirket kartlarının bu uygulamanın dışında kalacağı tahmin ediliyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.