Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

/ 31 Ekim 2018 / 288 views / yorumsuz
Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan pek çok kişi kredi kartı borçlarını yapılandırarak ödemeyi araştırıyor. Bankalar kredi kartı borçlarını yapılandırmak isteyen bireylere belirli şartlarda yardımcı oluyorlar. Peki kredi kartı borç yapılandırması nasıl yapılır? Kredi kartı borç yapılandırmasının koşulları nedir? İşte borç yapılandırmaya ilişkin tüm detaylar…

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Milyonlara varan sayıdaki kredi kartı borçlusu, 27 Eylül 2016 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan uygulamanın daha kolay ödeme fırsatı sunmasıyla derin bir nefes almıştır. Bireysel ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan sistemle, 36 aydan başlayarak 72 aya varan vadelerle borç yapılandırmasına olanak sağlanıyor. Kredi kartı borçlularına büyük kolaylıklar getiren yeni uygulamanın ayrıntılarını inceleyelim:

Kısa Süreli Ödeme Planı

Bankalara olan kredi kartı borcunuzu, geniş vadeye yaymak suretiyle küçük taksitler halinde ödemek finansal durumunuzu rahatlatıyor olsa da, uzayan vadeler sebebiyle borcunuza uygulanan kredi faizleri toplam borç üzerinde önemli bir maliyet yükü meydana getiriyor.

Bu sebeple kredi kart borcunuzun daha kısa vadelere bölünmesiyle oluşturulacak bir ödeme planıyla borcunuzu makul taksit oranlarıyla ödeme fırsatı bulduğunuz gibi, yüksek faiz oranlarından etkilenmemiş oluyorsunuz. Borcunuzu kısa vadede ödemek adına 12 aydan başlayan taksitlerle yeni bir ödeme planı oluşturuyorsunuz. Bazı durumlarda kredi kartı borcunuzun bulunduğu banka vasıtasıyla yeniden borç yapılandırmasına gitmek, bankanın lehine sizin aleyhinize durumlar oluşmasına sebep olabiliyor.

Böyle durumlarda başka bir bankadan 12 aylık vadeyle tüketici kredisi çekmek size önemli avantajlar sağlayabiliyor. Örnek olarak 10,000 TL tüketici kredisi çekerek borcunuzu ödediğiniz taktirde, yapılanmaya göre 3330 TL size kalıyor. Bu şekilde ortaya çıkabilecek yapılandırma masrafları ve yüksek orana sahip faiz oranlarıyla borç ödemek durumunda kalmamış oluyorsunuz. Yapılandırmalarda bilinmesi gereken diğer bir husus ise, yasal düzenlemelerde belirtildiği üzere, kredi kartı veya ihtiyaç kredisi bir defaya mahsus olmak üzere 72 ay vade ile yapılandırılabiliyor.

Uzun Ödeme Planı

2016 yılı itibarı ile başlatılan uygulama ile kredi kartlarına ait borçlar bir defaya mahsus olmak üzere72 aya varan vadelerle ödenebiliyor. Uygulama ile 36 aydan 72 aya kadar uzayan vadelerle borcunuzu yeniden taksitlendirebiliyorsunuz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

BDDK ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yürürlüğe sokulan kredi işlemleri ve kredi kartları hakkında değişiklikleri kapsayan yönetmeliğe göre, kredi kartı kullanıcılarından borcu olup, ödemekte zorluk çekenlerin kredi kat borçlarını yapılandırabilmesine olanak sağlanmıştır. Bu uygulamadan yararlanabilmek için, kredi kartları borçlarının takibe düşmemiş olması şartı aranıyor.

Bu şarta uygun durumda olan kredi kartı borçlularının ödemeleri 72 aya varan yapılandırma vadeleriyle yapılandırılıyor. Bu süre yapılandırma için uygulanabilecek maksimum vade olarak belirlenmesine rağmen, bankalar ödeme vadelerini 12 veya 24 ay olmak üzere sınırlandırabiliyor. Kredi kart borçlarının kapatılması için diğer bir seçenek ise, kredi kullanmaktır.

Kısa vadede ödeme yapma imkânınız yoksa kredi çekmek suretiyle borcunuzu 48 ay vadede ödeme imkânına kavuşabilir, daha düşük faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. Size uygun seçeneği belirlemek için aşağıda yer alan tablomuzu inceleyip tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.