Kredi Notunda Kara Liste Nedir?

Bireysel İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi, Kredi Kartı veya Kredili Mevduat ürünleri kullanan her müşteri hakkında Kredi Kayıt Bürosu’nun kurmuş olduğu Findeks tarafından kredi risk değerlendirmesinin yapıldığı “Kredi Risk Raporu”  ve bunun sonucunda belirlenen bir “Kredi Notu” bulunmaktadır.

Bankalar ya da diğer finansal kurumlardan alınan bu tür kredilerde  veya yapılan kredili işlemlerde borcun belli bir süre üst üste  ödenmemesi durumunda temerrüde düşülür, müşteri hakkında yasal takip başlatılır. Artık yasal takip işlemi başlanmış ise bu durumda o kişi “kara liste” olarak bilinen sınıfa düşer. Bu sınıf, yasal takip nedeniyle kredi notunun çok riskli seviyeye yani kredi kullandırılamaz seviyeye gelmesidir. Bu konumdaki bir kişinin kredibilitesi bankalar ve finansal kurumlarca yoktur ve kredi kullandırımı yapılmaz, kredili herhangi bir ürün verilmez.

kredi-notunda-kara-liste.jpg

Kredi Taksitleri Kaç Ay Ödenmediğinde Yasal Takip Başlatılır?

2015 yılında yapılan düzenlemeyle “Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği”nde kredi taksit ödemelerinin aksayıp müşterinin temerrüde düşmesi durumunda izlenecek prosedür için detaylı bir açıklama getirilmiştir. Buna göre kredi borcunu 2 ay üst üste ödemeyip temerrüde düşen müşteriye, bildirimde bulunularak söz konusu borcunu kapatması için 30 günlük bir mühlet verilir.

Müşteri ödemediği kredi taksitlerini bu süre zarfında ödeyebilirse “Kredi Risk Raporunda” sadece “geç ödeme” kaydı görünür. Yok eğerki bu taksitleri ödeyemeyecekse, kalan  borcunu yapılandırmak için bankasıyla görüşüp bankanın da uygun görmesi halinde borcunu yapılandırabilir.

Bu 30 günün sonunda hala söz konusu borç kapanmamış veya yapılandırmaya gidilmemiş ise yani son taksit ödemesinde itibaren 90 gün sonrasında (toplamda 3 taksit) hala bir ödeme yapılmamışsa bu durumda kreditör banka veya finansal kuruluş müşteri hakkında yasal takip sürecini başlatır. Temerrüde düşen müşterinin, sık sık güncellenmekte olan Findeks Notu, “Çok Riskli” seviyeye iner ve o kişi “kara listeye” girmiş olur.

kredi-notum-kac.jpg

Yasal takip başladıktan sonra müşterinin “kara liste”ye girmesi nedeniyle başka bankalardan herhani bir şekilde kredi kullanabilmesi söz konusu değildir. Müşteri hakkında icra işlemleri başlatılır. En kısa sürede bu borcunu kapatması halinde hakkındaki yasal takip de kalkar.

Bu olumsuz durum, finansal istihbaratı gösteren Kredi Risk Raporu’nda 5 yıl süreyle kalır.

Kara Listeye Girmemek İçin Ne yapılabilir?

Kara listeye girmemek yani Findeks Notu’nu “Çok Riskli” seviyeye indirmemek için, taksit ödemeleri düzenli olarak yapılmaldır. Söz konusu taksitlerin geç ödenmesi de Findeks Notu’nu etkilemekle birlikte istihbaratınızda bu durum “Geç Ödeme” olarak görünür. “Geç Ödeme” durumda kara listeye listeye girilmese de kredi notu bir hayli düşer. Mümkün olduğunca ödemelerin aksatılmadan düzenli yapılması, olaki 2 ay üst üste yatırılamadığı durumda, takip riskinden kaçınmak için kredinin yapılandırmaya çalışılması önemlidir.
Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın