Kredi Notunuzu İyileştirmek İçin Yapmanız Gerekenler

/ 8 Kasım 2018 / 264 views / yorumsuz
Kredi Notunuzu İyileştirmek İçin Yapmanız Gerekenler

Kredi kaydınızı kontrol etmek suretiyle kredi notu derecelendirmesinde ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz. Daha sonra yapacağınız küçük değişikliklerle kredi notunuzu yükseltme işlemini yapabilirsiniz. Tüm bankalar yaptıkları işlemler sonrası dekontta yer alan açıklama bölümüne not düşmeyi ihmal etmeyerek banka sistemine güven telkin edebilir. Kredi notunuzu iyileştirmek için en kolay adımdan başlayabilirsiniz. Kredi notunuzu iyileştirmek için yapmanız gerekenler.. Kredi notunuzu yükseltmek adına yapılması gereken küçük değişiklikler şu şekilde sıralanıyor.

Borçlarınızı Minimuma İndirin

Daha önce kullanmış olduğunuz kredilerden kalan borcunuzu veya nakit avans bakiyelerinizi düzenlemek kaydıyla, kredi notu hesaplama için avantajlı bir durum elde edebilirsiniz. Borç yapılandırma kanunu usullerine göre borçlarınızı düzenleyerek ödemenizi gerçekleştirerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notu puanlarınızı yükseltmede en büyük etkiyi borçlarınızı azaltarak görebilirsiniz.

Gününde Ödeme Yapın

İhtiyaç kredisi ödemeleri veya kredi kartı borçları şeklindeki vadeli borçları zamanında ödeyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Geç ödeme yapmış olduğunuz her gün kredi notunuzun negatife dönüşmesine sebep olabilmektedir. Bu tür olumsuzluklara sebebiyet vermemek için, kredi kartlarının hesaptan otomatik olarak kesilmesi gecikmeleri ortadan kaldırarak kredi notunuzda sorun oluşmasını önler. Bankanıza otomatik ödeme talimatı vererek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

İhtiyacınız Olmadan Başvuru Yapmayın

Kredi notunuzu artırabilmek için yapmanız gerekenlerden biri de, ihtiyacınız olmayan başvuruları yapmamaktır. Banka tarafından reddedilen tüm kredi talebi başvuruları işlem sicilinizde görülmekte olup, bankaların kredilere onay veren mekanizmalarında olumsuz etki yapar. Kredi notunuzu yükseltebilmek için, sadece ihtiyacınız olan zamanlarda ve limitlerde kredi talebinde bulunmanızdır. Sık yapılan kredi başvuruları banka nezdinde güvensizlik oluşmasına sebep teşkil edebilir.

Risk Raporunuzu Ara Ara İnceleyin

Risk raporlarınızı sık bir şekilde kontrol etmek suretiyle kredi notu değerlendirme bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Risk raporunu güncel olarak takip etmeniz borçlarınızı kontrol altında tutacağı gibi, kredi başvuruları için oluşturacağınız stratejilerde yol gösterici olabilir. Küçük miktarlarda kredi alarak sorunsuz ödemeler yaparak iyi bir kredi geçmişine sahip olabilir, daha sonraki dönemlerde alacağınız büyük miktarlardaki krediler için sicilinize yatırım yapabilirsiniz.

Limitleriniz İhtiyacınız Kadar Olsun

Kredi notunu yükseltmenin bir diğer yöntemi de, kredi başvurularındaki limitlerle ilgilidir. Kredi kartlarınız ve nakit hesap limitlerini gereken ihtiyacınız oranında düzenlemek suretiyle fazla borçlanmanın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca sahip olduğunuz fakat kullanmadığınız kredi kartları ve hesaplarınızı iptal ederek yıllık işletim ücreti olarak haberiniz bile olmadan kesilen ödemelerden kurtulabilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu üzerinden her zaman güncel kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca kredi başvurusu yapacağınız bankaların müşteri hizmetleri ve bireysel danışmanlarını arayarak, kredi alma kapasitenizle ilgili bilgileri banka özeline sorgulayabilirsiniz. Bunların dışında bankalar tarafından düzenlenen kampanya dönemlerinde farklı kredi limitleriyle kredi talebinde bulunabilirsiniz. Siz de kredi notunuzu hemen öğrenebilir, doğru atılacak adımlarla kredi notunuzu yükselterek yatırımlarınızı güvence altına alabilirsiniz.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.