Kredi Taksidimi 1 Gün Geciktirirsem Ne Olur?

Kredi Taksidimi 1 Gün Geciktirirsem Ne Olur?

Kredi borcu zaman zaman çeşitli sebeplerle ödeme gününü geciktirmek suretiyle farklı bir tarihte ödeme yapmak hayatın içinde herkesin başına gelmiş durumlardandır. Geçmiş dönem borç sorgulaması yaptığınızda kullandığınız bankaların internet şube bankacılık yöntemleri ile geçmişe dönük gecikmeleri rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Bu gecikmelerin bir kısmı ciddi süreler sonra tamamlanmış, bir kısımda bir günlük gecikmeler şeklinde tespit edilebilir.

Kredi Borcunu Geciktirmek

 

 
Kredi taksidini bir gün geciktirmek ; Bir günlük gecikmeler de genellikle insanların hesaplarında yeterli bakiye olmaması günkü yoğun iş veya özel hayat temposu etkili olmaktadır. Ödeme gücü olmayan kredi kullanıcısının bir gün gibi bir sürece kredi taksitini geciktirip daha sonra ödeme yapıyor olması pek rastlanır bir durum değildir.
Gecikmiş kredi sorgulaması yapıldığında bir günlük gecikmelerin ciddi yaptırımları olmamakla birlikte, kredi notu düşürülmesi veya bir sonraki kredi kullanım durumlarında bir miktar daha fazla zorluk yaşanması muhtemeldir. Ayrıca krediyi kullandığınız bankanın gecikmiş taksit için bir günlük gecikme faizi işleteceğinizde hatırlatmak gerekli. Mümkünse bir plan oluşturup bir günlük gecikmelere çok daha fazla müsaade etmeyecek şekilde birkaç gün öncesinden ilgili kredi taksitini hesapta bulundurmak az da olsa ileride olumsuz etkisi muhtemel olan bu durumla karşılaşmamak adına daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Gecikme ile İlgili Banka Ne Yapar?

Bir günlük kredi taksiti gecikmelerinde, banka personeli veya ilgili yetki devri yapılmış kişiler tarafından aranmaz ve kredi gecikmesinin sebebi konusunda sizlerden bilgi istenmez. Bunların olabilmesi için birkaç hafta gibi daha uzun sürelerin geçmiş olması gerekecektir. Ancak kullanılmış olan kredinin taksit ödemesinin gecikmesi bir günlükte olsa bu sisteme yansıyacaktır. Tekrarı ve sıklığı arttığında olumsuzluk olarak kredi kullanıcısına dönüş ihtimalide aynı oranda artıyor olacaktır.
 

 
Banka müşterilerinin kullanmış olduğu kredi taksitlerini geciktirmemesi amacıyla bankaların gerek internet üzerinden elektronik posta ile bilgilendirme, gerek müşterinin sistemde kayıtlı cep telefon numarasına bilgilendirme mesajı atmak suretiyle taksiti gelen kredinin zamanında tahsil edilmesine yönelik riskleri azaltmak amacıyla oluşturduğu karşı önlem sistemleri ve bunları işletme metotları söz konusudur. Daha uzun zaman gecikmeye giren kredi taksit borçları içinde farklı sistemler ve yaptırımlar söz konusu olmaktadır.
Bir günlük gecikmiş kredi taksit borçları için kredi yapılandırma işlemleri sıklıkla rastlanabilecek durumlar olmamaktadır. Bir günlük kredi taksit gecikmeleri yaşayıp ileride oluşabilecek olumsuzluklara engel olmak için bazı basit ve küçük önlemler alınabilir.
Bunlar;
Bankaların kredi taksit ödeme hatırlatma için kullandığı iletişim yollarını açık ve güncel tutmanız.
Kullanmış olduğunuz kredi taksitleri için bir kâğıda plan cetveli oluşturarak plan takvimi mantığında sürekli görebileceğiniz bir ortamda fiziksel hatırlatıcı olarak kullanmanız.
Şayet kullandığınız bankanın sistem özelliklerinde var ise hesap bakiyeniz sizin belirlediğiniz miktarın altına düştüğünde size cep telefonuna mesaj göndermek suretiyle ayrıca bir basit uyarı sistemi uygulanabilir.
Ancak tüm bunların yanında ödeme güçlüğü yaşatmayacak bir plan oluşturur ve bunu disiplinli şekilde hayatımızın içine baştan yerleştirebilirsek yaşanması muhtemel problemleri en başından önlemiş olabiliriz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir