Kredi ve Kredi Kartı Yasal Taksit Sayıları

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan bir düzenlemeyle bireysel ihtiyaç kredileri ve kredi kartları ile ilgili bir takım değişikliklere gidilmiş, bu değişiklikler de 27 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Ekonominin kredi kullanımıyla birlikte biraz daha canlandırılmasını da hedefleyen bu düzenlemelerle bireysel kredilerin taksit sayıları ile kredi kartlarına yapılabilecek taksit sayıları yeniden belirlenmiş, bireysel ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borcuna ilişkin yapılandırmalarda da bir takım esneklikler getirilmiştir.

kredi-karti.jpg

Bireysel İhtiyaç Kredilerine İlişkin Düzenlemeler

Bu düzenlemeden önce bireysel ihtiyaç kredilerindeki (eğtim-öğretim için ve konutların leasing yöntemiyle kiralanması için kullandırlan krediler hariç) maksimum vade  36 ay iken, yürürlüğe giren bu düzenlemeyle maksimum vade uzatılarak 48 aya çıkarılmıştır. Bu durum da elbette bireylere daha uzun vadede, daha rahat kredi geri ödemelerine olanak tanıdığından bireysel kredileri hem hacimsel hem de adetsel olarak büyütmüştür.

Bireysel ihtiyaç kredilerine uygulanacak maksimum vade süresinin 48 aya çıkarılmasının yanısıra, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ihtiyaç kredisi kullanmış olan ancak taksitleri ödemede güçlük yaşayan ve sık sık gecikmeye düşen bireyler için, dilerlerse kredilerini 72 aya kadar yapılandırma fırsatı getirilmiştir. Bu fırsattan faydalanabilmek için kredinin “canlı kredi” olması yani kredinin takibe düşmemiş olması gereklidir.  

kredi-karti-taksitlendirme-islemi.jpg

Kredi Kartlarına İlişkin Düzenlemeler

Yine bu söz konusu düzenlemeyle, kredi kartlarıyla yapılacak nakit çekim işlemleri ve yine kredi kartları ile yapılacak mal ya da hizmet alımlarında uygulanan maksimum vade 9 aydan 12 aya çıkarılmıştır.

Bazı sektörler için farklı vadeler belirlenmiş olup, bu istinai vadeler;

  • kuyum yani altın alımı ile ilgili alımlarda 4 ay,

  • bilgisayar ve elektronik diğer eşya alımlarında 6 ay,

  • tatil, konaklama, seyahat acentaları, havayolu şirketleri, taşımacılık, sağlıkla ilgili harcamalar, dernek ve kulüplere yapılan ödemeler için 9 ay ile sınırlandırılmıştır.

Diğer taraftan kredi kartıyla yapılan akaryakıt, ofis malzemesi, yemek, alkollü içeçek, gıda, kozmetik, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama harcamaları ile yurtdışında kredi kartı ile yapılan harcamalar için kesinlikle taksit uygulaması bulunmamaktadır.

Kurumsal kredi kartlarıyla yapılan mal veya hizmet alımı sonrasında belirli bir ücret karşılığında ödemenin ertelendiği ya da taksitlendirildiği süre 12 ayı geçememektedir. Bu tür kartlar için de nakit çekimlerde taksit sayısı maksimum 12 aydır.

Bu düzenleme kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına da kolaylık getirmiş ve ilgili maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle mevcut olan kredi kartı borç bakiyelerinin, kart sahiplerinin talep etmesi halinde 72 ay vadeye kadar yapılandırılabilmesine olanak tanınmıştır. Bunun için de, aranan şart bu kredi kartı borcundan ötürü takibe düşülmemiş olunmasıdır.

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın