Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

/ 29 Aralık 2018 / 239 views / yorumsuz
Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu olup bu borçlarını ödemekte zorluk çekenlerin merak ettiği tek bir soru var; Kredi yapılandırma işlemi nasıl yapılır? Bizler de bu içeriğimizde sizlere Kredi Yapılandırma konusunda detaylı bilgiler vereceğiz. İşte kredi yapılandırma konusunda merak edilen tüm detaylar..

Yeni Düzenlemeler Kredi Yapılandırmada Neleri Değiştirdi?

2016 yılının Eylül ayında değişiklik yapılan ihtiyaç kredisi yapılandırma koşullarında yapılan en önemli değişiklik, yasanın kapsamı ve vade seçeneklerinde olmuştur. Genel olarak konut kredisine yönelik olarak yapılan kredi yapılandırma işlemlerinde yapılan değişiklikler konut ve araç kredisini kapsamadan, sadece kredi kartı kullanım şartları ve ihtiyaç kredisine yönelik olarak gerçekleştirildi.

Yapılan düzenleme sonrasında kredi vadeleri 36 ay olarak sınırlandırıldı. İhtiyaç kredisi ve kredi kartları gibi sebeplerden borçlanmış olup borcunu ödeyemeyen kişiler için ise bir kereye mahsus olmak üzere borçlarını 72 ay vadede ödeme imkânı sunuldu. Bu tür yapılandırmalarda faiz oranlarını belirleme hakkı bankalara verilirken, 72 ay süreli yapılandırmalarda faiz oranlarının daha yüksek bir boyutta olduğu tespit edildi.

Yapılandırmada 72 Ay Taksitlendirme İmkânından Yararlanabilir Miyim?

İhtiyaç ve tüketici kredilerine uygulanan 72 ay vadeli taksitlendirmelerden faydalanabilmek için öncelikle, kredi yapılandırması talebinde bulunan kişinin, bankalar tarafından onaylanacak bir kredi profiline sahip olması gerekiyor. Bunun yanı sıra talepte bulunan kişinin borçlarının takibe girmemiş olması göz önünde bulunduruluyor.

Konut ve taşıt kredileri için borçları takibe girmemiş olanlar 72 ay vadeli kredi yapılandırmasından yararlanamazken, aynı şartlara sahip ve birden çok kredi kartı borcu olup ihtiyaç kredisi talep eden kişiler yararlanabiliyor. Özellikle kredi yapılandırmalarına başvurularda borçlarının altında ödeme yapmış olanlarla, kredi kart borçlarının asgarisini ödemiş olanlar kabul görüyor.

Yapılandırma uygulamalarında kişinin ödeme gücü dikkate alınarak borç yapılandırması yapılıyor olsa da, kredi onayında son karar merciinin banka olduğu akılda tutulması gereken bir husustur.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırmalarıyla alakalı olarak yapılması gereken ilk şey, mevcut olan kredi borcunun yapılandırmasını sağlayacak olan bankaya yapılan başvurudur. Kişilerin ödeme güçlüğü içinde bulunması sebebiyle aksayan borçlarının yapılandırılması amacıyla yapılan başvuru talebiyle kalan borçlar üzerinden işlem yapılmasıyla yapılandırma süreci başlar.

İşlemler sırasında kalan borcun toplamı üzerinden daha uygun bir vade belirlenerek yani bir kredi alınır. Yapılandırma işlemleri sırasında ödemelerin kişilerin sahip olduğu bütçelere göre belirlenmesi büyük öneme sahiptir. Banka tarafından oluşturulan ödeme planına uygun olarak yapılan ödemelerin kredi notu bakımından önemli olduğu unutulmamalıdır.

Borçlarımı Yapılandırdığımda Beni Neler Bekliyor?

Bütçeler esas alınarak yapılan taksitlendirmelerle ödenecek olan kredi yapılandırmaları sonrasında, en önemli husus, borçların düzenli bir şekilde ödenmesidir. Kişinin bütçe imkânlarına uygun olarak belirlenen aylık taksitlerle borcun ödenecek olması tüketicinin işini kolaylaştırır. Yapılandırma sürecinin sonrasında mevcut borçların düzenli bir şekilde ödenmesi, kredi notunun düşmesini engelleyeceği için, ileriki dönemlerde bankalarla kurulan kredi ilişkilerinde müspet sonuçlar alma olasılığını yükseltecektir.

Eğer siz de bütçe imkânlarınız doğrultusunda ödemelerle kredi borçlarından kurtulmak istiyorsanız, Kredi borçlarını birleştirmek suretiyle kolay bir ödeme planına sahip olabilirsiniz. Bu konuyla ilgili tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.