Kripto Paralar Bizi Bankalardan Kurtarabilir mi?

Kripto Paralar Bizi Bankalardan Kurtarabilir mi?

Bitcoin değerinin hızla yükselmesi, kişilerde kripto para piyasası merakını epeyce arttırmış duruma getirmiştir. Şu sıralar hemen hemen her yerde kripto paraların ne olduğu, nasıl işlemler yapıldığı, nasıl alınıp satıldığı, alışverişlerde kullanılıp kullanılmadığı, gelecekteki değerinin ne olacağı, bankalara gerek kalmadan para ile ilgili işlemleri yapılıp yapılamayacağı gibi bir sürü sorular sorulmaktadır. Tabi bu kadar gelişme büyüklerin gözünden kaçmadı ve büyük Finansal kuruluşlar, NASDAQ gibi dev borsalar da bu sektörde yerlerini aldılar. Peki gerçekten kripto paralarda, bankacılık sektörünü tarihe gömecek ve onların yerini alabilecek potansiyel mevcut mudur?

Dev Maç Başladı: Bankalar Elektronik Paralara Karşı

Bitcoin 2009’da piyasaya çıktığı zaman, aslında nihai hedefinin bu amaçlandığı görülmekteydi. Merkezi olmayan elektronik bir para birimi oluşturmak çabası ile kurulmuştu. Bu şekilde bankalara olan bütün ihtiyaç ortadan kalkmış olacaktı. Blockchain de denilen blok zinciri, uçtan uca yapılan tüm işlemlerin, tüm kamuya açık bir şekilde ve şifreli olarak bir deftere kaydedilmesiydi. Aslında bankacılık sektörünün yaptığı işlemlerin daha şeffaf yapıldığı bir platform olarak tasarlanmasıydı. İlk çıktığında daha yapay zeka gelişmemiş, mobil teknolojiler bu kadar yaygınlaşmamıştı ancak yapay zekanın gelişmesi, mobil teknolojiler sayesinde herkesin çok rahat bir şekilde internete her an bağlanarak online olabilmesi, bir anda kripto paraların işlem hacimlerini çok ciddi oranlarda arttırdı. Bu pastadan en büyük payı Bitcoin aldı ve bu da Bitcoin değeri ivmesinin çok ama çok kısa sürede yüzlerce kat artmasına sebep oldu.

Uzman Görüşleri

Günümüzde büyük finansal kurumlar, kripto paranın devrim niteliğinde bir teknolojik gelişme olduğundan şüphe etmemektedir. İnsanların da bu yeni teknolojiye merak sarması ve zincire dahil olması, durumu bakalar yönünden biraz terse çevirme durumuna getirebilecek gibi durmaktadır. Ünlü gazeteci Lee Cam ile yaptığı bir röportajda ünlü bankacı Walter Mcree, elektronik paraların, özellikle yatırım yapmak isteyen kişiler için alternatif bir yatırım aracı olarak kabul görebileceğini vurguluyor. Bu gelişmelerin toplumların kendilerini izole ettikleri, ayrı birer ekonomik birlikteliğin önünü açmaktadır diye ekliyor. Mcree bu yeni dijital paraların, büyük firmalar tarafından kabul göreceğini ve bu firmaların buna kayıtsız kalmayacağını belirtiyor. Özellikle büyük yatırım fonlarının, müşterilerinin ikazlarına kulak asamayacaklarını ve işlem şekilleri açısından, kripto paralarla oyuncuların oyun oynamasına izin veren bir takım yöntemler geliştireceklerine vurgu yapıyor ve bunun da bu kripto para borsaları işlem hacimlerinin daha da artmasına sebep olacağını söylüyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir