Küresel Isınma Nedir?

/ 16 Nisan 2018 / 160 views / yorumsuz
Küresel Isınma Nedir?

Özellikle son 10 yıldır sürekli duyduğumuz ve gündemde yer alan bir kavramda Küresel ısınmadır. Sokakta halka sorulduğunda çokta sağlıklı cevaplar alınmasa da herkesin kafasında bir küresel ısınma tanımı var. Çünkü insanlar yılın belirli dönemlerinde gündem haline gelen bu kavramı televizyon programlarında da çok sayıda insanın tartışma konusu olduğunu görmüştür.Eğer böyle devam edilir ise bizleri ne gibi sıkıntıların beklediğini bunun önüne nasıl geçilebileceğini uzun uzun konuşurlar, tartışırlar bu programlarda. Peki tam anlamıyla küresel ısınma nedir? Bunun cevabını bu yazıda bulacaksınız.

İnsanoğlu yaşadığı dünyaya, yer yüzüne sürekli olarak bir ihanet halindedir. Bunun sonucunda da doğa bizlere çok güzel dersler veriyor ve vermeye de devam edecektir. Küresel ısınma havaya yani atmosfere salınan karbondioksit etkisi yaratan gazların atmosferde sera etkisi yapması sonucunda denizlerde ve yeryüzünde normal derecelerin üstünde ısı derecesinin gerçekleşmesi durumudur. Aslında bu bahsettiğimiz sera etkisi normal bir durumdur. Fakat bu etkiyi doğa kendi kendine yapmalı. İnsanlar tarafından atmosfere salınan zararlı gazlar nedeni ile doğanın dengesi bozulmuş durumdadır ve daha da bozulmaya devam etmektedir.
Küresel ısınmanın ekolojik dengeye ve yer yüzüne çok ciddi etkileri vardır. Bunlar, buzulların erimesi, şiddetli doğa olayları, seller ve uzun süreli devam eden sıcaklık sonucunda meydana gelen çölleşmedir. Bunun sonucunda su kaynaklarında hızlıca bir tükenme olacağından dolayı insanoğlu ileride su kıtlığı da yaşayacak demektir.

Küresel Isınmayı Azaltıcı Tedbirler Var Mıdır?

İnsanlar artık yavaş yavaş tehlikenin farkına vardılar. Devletler doğaya saldığı gazlar ile atmosferde hasar bırakan işletmelere bazı kısıtlamalar getirdi. Örneğin fabrika bacalarına filtreleme sistemi zorunlu hale getirildi. İnsanlarında tercihleri her zaman yenileneblilir enerji kaynaklarından yana olmalıdır.
Taşıt kullanımın azalması ve toplu taşımanın arttırılması ve parfüm kullanımının azalması gerekmektedir Özellikle de yer yüzünde yaşamın olduğu her yeri ağaçlandırmalıyız. Belki de alabileceğimiz bu basit önlemler gelecek kuşaklarımız için güzel, yaşanabilir bir dünya bırakmamıza yeterli olacaktır. Daha yeşil bir çevrede ferah bir şekide yaşayabilirler. Aksi halde insanoğlunu çok kötü günler bekliyor olacaktır.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.