Kuzey Koreli Hackerlar Bitcoin Borsalarına Karşı Malware Saldırılarını Arttırdı

Kuzey Koreli Hackerlar Bitcoin Borsalarına Karşı Malware Saldırılarını Arttırdı

Kuzey Koreli olan Hackerler sebebi ile tertip edilen yeni bir rapor ortaya çıktı. Dijital paraları kullananları kötüleme amacı güdülen yazılımların fazlası ile yaygınlaşacağı raporda gösterildi. Raporda ayrıca, sanal dünya korsanlarının sanal para kullananlar yerine sanal para birimlerinden Bitcoin borsası üstüne siber saldırı adına yoğunlaşmaları ve saldırının ekserisi de Kuzey Kore üstünden yönlendirilmesi belirtiliyor.

Kore’nin Kuzeyinin Siber Saldırısı

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı istatistik veriler yayınladı. İstatistikte, bu senenin ocak ayı ila eylül ayı arasında tespit edilen fidye hasarı örneğinin beş bini geçtiği ifade buldu. Geçen senenin aynı dönemine göre bu artışın oran temel tabanlı miktarı, takriben dört katı buluyor. Bunun sebebi olarak da kötü olan kod akıtmaları gösteriliyor. Kötü yazılım amaçlı ve çoğunluğu da fidye temel tabanlı yazılım olduğu hali ile tam kırk dört saldırı tertip edildiği tespiti yapıldı. Hedeflerin de özellikle kişisel bilgilerin çalınmasına yönelik olması dikkat çekti.
Sanal para sahiplerinin, kötülük içeren yazılımlar aracılığı ile yapılanlarla dünyadaki saldırılara karşılık her zaman tetikte olmaları gerektiği vurgulandı. Milyonlarca Amerikan Doları değerli sanal âlem varlıklarını denetleyen sanal âlem borsası görevlileri için zorunlu bir hal arz etmekte. Korsanların, Temmuz ayı itibarı ile Güney Kore ülkesindeki sanal dünya borsalarına yönelik bir türlü sızma ile bir nevi başarı elde ettikleri açıklandı. Saldırıların kaynağını tespit ve tedbir almak ile mükellef sanal borsa görevlilerine hem durum hem de kötülük içeren yazılımlar aracılığı ile yapılan saldırılara karşı yönlendirildiği bildirildi.

Sanal Âlem de Meydan Savaşı

Yonhap Haber Ajansı Yetkilisi, bir açıklamada bulundu. Yonhap Haber Ajansı Yetkilisi, sanal dünya korsanları hem cesur bir şekilde art niyetli kod yazıyorlar hem de gerek Bitcoin kullanıcılarına hem doğrudan hem de internet sitelerine gerekse de Sanal Para Borsalarına saldırarak gösteriyorlar. Saldırıların devam etme olasılığı devam ediyor, şeklinde bir açıklamada bulundu.
Siber Güvenlik Şirketi Fire Eye, Güney Kore borsalarına yapıldığı bilinen yazın görülen saldırılar hakkında bir tespiti paylaştı. Sanal Para Bitcoin hırsızlığının bireysel nitelikte Kuzey Kore Sanal Korsanlar ile Pyongyang içerisinde bulunan Bitcoin Borsası Görevlisi olanlara, Malware şekilli saldırılar ile yapıldığını ifade etti. Aynı zamanda hem yaptırımı kaldırmak hem de rejimin finansmanını temin için içinde bulunulan durum para birimlerinin elde edilmesini güçleştirdiği manası taşıdığı anlatıldı. Güney Kore ülkesinin de olası siber saldırılarına karşı oldukça güvenlikli ve sağlan alt yapısı sayesinde kolay atlattığı da ifade edilenler arasında bulunuyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir