KYK Burs Sonuçları Açıklandı mı?

/ 8 Kasım 2018 / 206 views / yorumsuz
KYK Burs Sonuçları Açıklandı mı?

KYK burs ve kredi başvurusu yapan üniversite öğrencileri heyecanla başvuru sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Üniversite öğrenimleri süresince öğrencilere ödenecek en düşük 500 Lira tutarındaki burslar öğrenciler için vazgeçilmez bir gelir kaynağı. Bu nedenle de hemen hemen tüm üniversite öğrencileri burs ya da kredi başvurusunda bulundu. Peki KYK burs sonuçları açıklandı mı?

KYK Burs Sonuçları Açıklandı mı?

Geçtiğimiz dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan yaptığı açıklamada “İsteyen herkese burs ve kredi veriyoruz. Burada öğrencilerimizin hep burs istemeleri gibi bir sıkıntı var. Krediye yanaşmıyorlar. Bir müjde vereyim kredi burs miktarı lisansta 500 TL, yüksek lisansta 1000 TL’ye, doktorada ise 1500 TL yapıyoruz” açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamanın ardından devlet tarafından sağlanan burs imkanından yararlanmak isteyen öğrenciler kredi ve burs başvurularını tamamladılar.

KYK burs başvuruları 15 Ekim tarihi itibari ile başladı ve 21 Ekim tarihinde son bulmuştu. Geçtiğimiz yıl KYK burs başvuru sonuçları 23 gün içerisinde açıklanmıştı. Bu yıl da burs ve kredi başvurularının yaklaşık bir sürede değerlendirileceği öngürülmektedir. Bu da başvuru sonuçlarının Kasım ayının 12 ya da 13’ü gibi açıklanacağı anlamına geliyor.

KYK Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Yukarıda belirttiğimiz detaylar dikkate alındığında KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarının 12 Kasım ya da 13 Kasım tarihlerinde açıklanması bekleniyor. Ancak bu süreden daha önce açıklanması halinde de sitemizde anında devamında sizlere duyuracağız.

Burs ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Öğrenim desteği almaya hak kazanan öğrenciler, kendilerine tahsis edilen burs ya da krediyi TC Kimlik Numarasının son hanesine göre ayın 6’sı ve 10’u arasında alabilecek. Buna göre, TC Kimlik Numarasının son hanesi 0 olanlar her ayın 6’sında, 2 olanlar her ayın 7’sinde, 4 olanlar her ayın 8’inde, 6 olanlar her ayın 9’unda, 8 olanlar her ayın 10’unda ücretlerini alabilecek.

Burs Geri Ödemesi Oluyor mu?

Öğrencilere yapılan burs ödemeleri normal şartlarda geri ödemesiz. Ancak Kredi Yurtlar Kurumu gerekli gördüğü takdirde burs alan öğrencilerin belge veya durumlarını araştırabiliyor. Araştırma sonucunda öğrencinin belgelerinde veya durumunda gerçeğe aykırı bir hususun tespit edilmesi halinde bursu kesilir. Ödenen bursların tamamı öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, 18/01/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenen esaslara göre tahsil edilir.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.