LGS Sonuçları Açıklandı. Şimdi Ne Olacak?

/ 28 Haziran 2018 / 98 views / yorumsuz
LGS Sonuçları Açıklandı. Şimdi Ne Olacak?

Her sene yapılan Temel Ortaöğretim Sınavı (TEOG) yerine getirilen ve tek seferde son sınıf öğrencileri için yapılan Liseye Giriş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. Sonuçların saat 16.00’dan itibaren açıklanmasının ardından öğrenciler ve veliler heyecanla sonuçların resmi olarak ilan edileceği http://sonuc.meb.gov.tr/ sayfasına gözünü çevirmiş durumda. Buradan e-okul şifresiyle ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile anında sonuçları öğrenebilecekler. Böylelikle hangi liseyi kazandıkları ve geleceklerini belli edecek bu sınavın nasıl bir şekilde sonuçlanacağı da belirtilenler arasında gelmektedir. Söz konusu resmi internet sitesi resmi olarak sonuçların iletildiği ortam olduğu için ayrıca öğrencilerin ikametgâh adreslerine herhangi bir şekilde posta yoluyla tebligat yapılmayacak.

LGS Soru Dağılımı

Liseye Geçiş Sınavının soru dağılımları ise şu şekilde yapılmıştır.
Türkçe sözel bölüm olmak üzere 20 soru,
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10 soru,
Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 soru,
İngilizce 10 soru olarak toplamda sözelden 50 soru sorulmuştur.
Sınavın ikinci bölümünde ise sayısal bölüm soruları bulunmaktadır. O soruların dağılımları ise şu şekildedir:
Matematik 20 soru
Fen Bilgisi 20 soru olarak 40 soru yöneltildi.
Böylelikle sözel bölümden 50 soru ve sayısal bölümden 40 soru olmak üzere toplamda 90 soru ve 135 dakika sürdü. Lise adayları hak ettikleri okullarda okumak ve geleceğini en kaliteli şekilde inşa etmek için böyle bir zorlu sınava çıktı.

2018 Yılı Lise Kontenjan Dağılımları

LGS’yi kazanan bütün öğrencileri şimdiden tebrik ederiz. Haberimizde şimdi de Türkiye’deki bütün Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet liselerinin kontenjan dağılımları hakkında sayısal verilere yer vermek gerekir. İşte o değerler:
Fen liselerinde toplamda 34.500 öğrenci kontenjanı
Anadolu liselerinde toplamda 34.350 öğrenci kontenjanı
Anadolu imam hatip liselerinde 28.860 öğrenci kontenjanı
Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde 19.170 öğrenci kontenjanı bulunmaktadır.
Bu kontenjan dağılımları da dikkate alınarak söz konusu 2018-2019 yılı eğitim-öğretim hayatına yönelik olarak öğrencilerin yer alacakları kontenjan dağılımları resmi olarak açıklanmış durumda. Böylelikle öğrencilerin geleceklerini inşa etmede ve Türk eğitiminin de kalitesinin yükselmesini sağlamada çıktıkları bu yolda başarılarla dolu geçmesi temenni edilmektedir.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.