Maduro'dan Sürpriz Türkiye Ziyareti 

/ 11 Temmuz 2018 / 22 views / yorumsuz
Maduro'dan Sürpriz Türkiye Ziyareti 

Venezüella devlet başkanı Maduro Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı göreve başlama töreni için Türkiye’ye geldi.

Maduro’nun Ankara’ya gelişi Türkiye ve Venezüella arasındaki ilişkilerinde yeni bir ivme yarattı. Daha önceden gelişinde 5 yeni anlaşma imzalanan Venezülle’da bu seferde yen bir anlaşma olabilmesi hedefleniyor. Venezüella’nın petrol rezervlerinin fazla oluşu ve Venezüella’nın petrol fiyatlarının ucuza gitmesi ve ülkede siyasal sorunlar ülkeyi bir anda krize sokmuştu. Bu krizden sonra 2017 ziyaretiyle Maduro dikkat çekmişti.
Bu ziyaretinde hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasını hemde Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmak istediğinin izlenimini verdi. Bugün yaptığı açıklamada Maduro, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler açısından Türkiye ile Venezuela’nın çok tarihi bir noktada olduğunu belirterek, “Geçmişten gelen hazinemiz var. Türkiye, refaha doğru yol alıyor. Venezuela da refaha doğru yol alıyor. Siyasi olarak bir gücümüz var ve bu gücü birleştirebiliriz. Bugün değişim anıdır. Sayın Erdoğan’ın da görevine başlamasını kutlamak için gelmiş bulunuyoruz. Hep birlikte farklı alanlarda ilerlemek için buradayız” dedi. Türkiye’nin dünya siyasetinde ve dünya ekonomisinde önemini belirten Maduro Türk yatırımcıları Venezüella’ya davet etti. Venezüella’nın gelişmesi için çaba gösteren Maduro Türk yatırımcılarıyla bir bir konuştu. Özellikle Türk Hava Yollarının direkt uçuşa hatta THY Venezüella’ya bir operasyon merkezinin kurulmasını istedi. Altın konusunda konuşmayı ihmal etmeyen Maduro Dünyada ki bir numara altın rezervasyonu kurmak için çaba gösteriğini öne sürdü.
Buradan çıkaracağımız sonuç ise iki ülke arasının hem ekonomik hemde kültürel alanda etkileşiminin giderek artığını iki ülkede büyüme yolunda birbirine taviz verdiğini görmüş oluyoruz. İki ülke arasında 2017 den başlayan beş alaşmayla beraber artık fikir alışverişi ve yatırım ve ticaretlerin daha da kolay olabileceğinin sinyalleri verildi. Şu anda ekonomik kriz içerisinden çıkmayı hedefleyen Maduro geleceğe dair kalıcı yatırımları hedeflediğin görmüş oluyoruz.
Kendisinin daha öncede hayranlığı bulunan daha önce Osmanlının tarihi kıyafetleriyle poz veren Maduro ziyareti sırasında dizi setini de ziyaret etmeyi ihmal etmedi.
TRT de  yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin hayranı olan Maduro İstanbul’da çekim setinin olduğu yeri ziyaret etti. Ziyareti sırasında yol boyunca aracı kendi kullandı. İstanbul Riva da bulunan diriliş dizinin setine giden Maduro’yu dizideki alp karakterlerini canlandıran kişiler tarafından  at sırtında karşılandı.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.