Merkez Bankası'ndan Kredilere Döviz Ayarı

/ 11 Ekim 2018 / 109 views / yorumsuz
Merkez Bankası'ndan Kredilere Döviz Ayarı

Merkez Bankası’ndan kredilere döviz ayarı geldi. Döviz kredileri Türk Lirası cinsinden yapılandırıldığında o tarihteki Merkez Bankası kuru esas alınacak ülkemiz genelinde faaliyet gösteren Kredi Garanti Kurumlarına sağlanan hazine desteği ile alakalı yeni değişiklikler kararname ile bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Merkez Bankası’ndan Kredilere Döviz Ayarı

Kredi Garanti Kurumlarına sağlanan hazine desteğine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair karar bu sabah Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan yeni kararname ile Kredi Garanti Kurumlarına sağlanan hazine desteği ile alakalı önemli düzenlemeler yapıldı. Alınan bu kadar dövizle kredi kullanan tüm kişi ve kurumları da ilgilendiriyor.

Bakanlar Kurulu Kararı Yürürlüğe Girdi

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kredi Garanti Kurumlarına sağlanan hazine desteği kararının dördüncü maddesinin birinci fıkrasının b bendinin dördüncü ve dokuzuncu alt bentleri değiştirilmiş, aynı bende on beşinci alt bend ilave eklendi.
Eklenen yeni madde kapsamında Döviz cinsinden ve dövize endeksli kredilerin Türk Lirası (TL) cinsinden yapılandırılması halinde, yapılandırma tarihindeki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) döviz alış kuru esas alınacak.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.