Milyonlarca Vatandaşa Müjde Meclisten Geldi

/ 7 Aralık 2018 / 227 views / yorumsuz
Milyonlarca Vatandaşa Müjde Meclisten Geldi

Milyonlarca vatandaşa müjde meclisten geldi. AK Parti tarafından ekonomi alanında bazı kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını içeren kanun teklifi Meclis Plan Bütçe ve Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifinde yaşlılık maaşları için 1000 TL ‘nin alt sınır olarak belirlenmesi gibi düzenlemelerin de bulunduğu kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Milyonlarca Vatandaşa Müjde Meclisten Geldi

Teklife göre ölüm, malullük ve yaşlılık aylığında alt sınır 1000 TL olarak belirlenecek. Teklifte işsizlik maaşı konusunda da çok önemli düzenlemeler yer alıyor. İşsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olma şartı değiştirilerek hizmet akdine tabi olma haline dönüştürülüyor.

Teklifte bir düzenleme de kira bedellerine ilişkin. Kira bedellerinde TÜFE’nin artış oranının baz alınması öngörülüyor. Yine teklife göre bebek devam sütü ve şalgamda ÖTV ‘nin kaldırılması da bulunuyor.

Yasa Teklifinde Yer Alan Maddeler Şu Şekilde

– Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulacak.

– Konut hesabına katılanlara devlet katkısı 20.000 TL’den 25.000 TL’ye çıkarılacak.

– Hayvancılığın desteklenmesi amacıyla büyük ve küçükbaş hayvan satışından ve sütün satın alınma bedeli üzerinden alınan pay kaldırılacak.

– Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın farklı kira sertifikası türlerinden ihraç yapabilecek.

– Hızlı tren ve demiryolu yatırımları için ödeneklerin kullanımı, ulaştırma ve alt-yapı bakanlığından alınıp Hazine ve Maliye bakanlığı’na geçiyor.

– Sigortacılık sektöründe yaşanan teminat sorunlarına daha etkin çözüm getirilmesi için Türk Reasürans Anonim Şirketi kurulacak.

– Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotların maaşlarının % 70’i gelir vergisinden muaf olacak.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.