MİT'ten Suriye'de Kritik Operasyon

/ 12 Eylül 2018 / 109 views / yorumsuz
MİT'ten Suriye'de Kritik Operasyon

Milli İstihbarat Teşkilatımızın son dönemlerde yurt içinde ve yurt dışında çok önemli operasyonlara imza attığını daha sık görmeye başladık. Oldukça başarılı operasyonlara imza atan MİT’ten Suriye’de kritik operasyon haberi geldi. Esad rejimi tarafından çok sık güvenlik önlemleri ile korunan Lazkiye’den Reyhanlı saldırısının faili Terörist Yusuf Nazik paketlenerek Türkiye’ye getirildi.
Terörist Yusuf Nazik, Suriye istihbaratının emriyle gerçekleştirdiği Reyhanlı saldırısı sonrasında, Esad güçlerince koruma altına alındığı ancak MİT’ten kaçamadığı anlaşıldı.

MİT’ten Suriye’de Kritik Operasyon

Suriye’nin Lazkiye kenti, rejim askeri birlikleri, kolluk güçleri ve muhaberat servisi tarafından kontrol altında tutuluyor. Şehre giriş ve çıkışlar sıkı bir denetime tabi. Ayrıca şehir Rus radarlarıyla da izleniyor.

Oraya çıkan bilgilere göre MİT, Yusuf Nazik’in Suriye’nin Lazkiye kent merkezinde olduğunu tespit etmiş ve izlemeye almıştı. Kahraman Türk ajanları, uzun süren sabırlı bir çalışmayla terörist Nazik’in günlük rutinini belirledi. Esad güçlerinin koruması altındaki Yusuf Nazik’in günlük yaşamına ilişkin açıklar tek tek tespit edildi. Ardından operasyona start verildi. Terörist Yusuf Nazik, Lazkiye’nin şehir merkezinde düzenlenen başarılı bir operasyonla yakalandı.

Nakil Esnasında TSK’da Destek Verdi

Türkiye sınırına doksan kilometre mesafede olan Lazkiye’den Türkiye’ye getirilmesi en az operasyon kadar ince düşünüldü ve uygulandı. Bu sırada TSK, MİT birimlerine destek verdi. Sevk de operasyon kadar başarılı oldu ve terörist ülkemize getirilerek sorgulandı. Sorgulamada tüm ayrıntıları itiraf eden Yusuf Nazik Reyhanlı saldırısının emrini Suriye’nin Muhaberat Servisi’nden aldığını belirtti.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.