Nane Tüketmek Astımı Azaltır mı?

Nane Tüketmek Astımı Azaltır mı?

Nane, yaydığı muhteşem koku sayesinde hemen bulunduğu her ortamda kendini belli eder. Sadece kokusu değil sağlık içinde faydalı olması itibariyle dikkat çekici bir bitkidir. Nanenin ferahlatıcı kokusu ve içeriğindeki vitaminler yüzyıllar boyu tedavi amaçlı kullanılmış ve günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Birçok ilacın içeriğinde naneye rastlamak mümkündür. Bu ilaçlar içerisinde solunum yolları hastalıkları için kullanılanlar ön plandadır.
Naneli diş macunları, naneli sakızlar, naneli şekerler çok tüketilir. Özellikle boğaz ağrısı yaşayanlar, grip, nezle gibi kış hastalıkları yaşayanlar naneli şekerler, nane çayları ile ferahlarlar. Özellikle çorbaların üzerine serpilen nane verdiği aroma ile dertlere şifadır.
Nane, en çok solunum yollarını ferahlatması ile bilinir. Aslında nane vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir ve sadece solunum yolları için değil göz hastalığı, sindirim sistemi, baş ağrıları, cilt güzelliği, meme sağlığı gibi bedensel sağlığa faydası yanında ruh sağlığı için de oldukça önemlidir.
Bu kadar faydalı olan nane kolaylıkla her yerde yetiştirilebilir. Hatta evlerin balkonlarında bile yetişir. Nane salatalara, yoğurtlara eklenir. Ayrıca nane kurusu birçok yemeğin ve çorbanın içinde yerini alır.
Nanenin astıma alan faydasını belirtmeden önce astımın nefes darlığı problemi olduğunu söylemek gerekir. Elbette ki nane tek başına astıma iyi gelmez sadece bir alternatiftir ve geçici rahatlık sağlar. Özellikle astım hastaları için gece gündüze göre daha zor geçer. Geceleri nefesleri daralabilir. Bu sebeple geceleri bir bardak nane çayı içmek astım hastalarını rahatlatır. Astım ataklarına yakalanma olasılığını da en aza indirir. Eğer kişi astım atağı geçiriyorsa yine bir bardak nane çayı ile atağın daha kolay atlatılmasını sağlayabilir.
Nezle, grip, öksürük gibi solunum yolu rahatsızlıkları olanlar mutlaka nane tüketmelidir. Özellikle bu dönemlerde yenilen naneli bir şeker, naneli bir çay insanı oldukça rahatlatır.
Tüm alternatif çözümlerin etkisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu yüzden dikkatli olmak da fayda vardır. Nane çok masum bir bitkidir ama fazlasını tüketmek boğazda tahrişe sebep olabilir.
Naneli şekerler de şeker hastaları için iyi bir alternatif değildir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir