Nasıl KKTC Vatandaşı Olunur?

Nasıl KKTC Vatandaşı Olunur?
KKTC( Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ya da Kıbrıs)  Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü adadır. Türkiye’de yavru vatan, yeşil ada ya da cennet ada olarak bilinir.Kıbrıs 1960 yılında zürich antlaşmasıyla bağımsızlığını ilan etmiştir. KKTC(Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) ise resmi olarak 1983 yılında kurulmuştur.
Uzun yıllar İngilizlerin etkisi altında kaldığından trafik soldan akmaktadır ve araç direksiyonları sağ taraftadır. Para birimi olarak Türk lirası, Sterlin ve Euro kullanılmaktadır. Mükemmel Akdeniz manzarası, plajları, kültürel zenginliği ve yaşam standartları açısında her yaştan insanın yaşamak istediği bir adadır. Peki nasıl KKTC vatandaşı olunur?
Öncelikle Türkiye vatandaşları kimlikleriyle giriş yaparak 3 ay süreyle KKTC de kalabilirler.3 ay sonunda tekrar giriş yapmaları gerekmektedir. KKTC vatandaşlığı alabilmek için;
– KIBRISLI BİR ANNENİN YA DA BABANIN OLMASI
Kıbrıslı bir anne ve ya babadan doğan çocuk doğuştan KKTC vatandaşı olmaktadır.
– YASALAR YOLUYLA VATANDAŞLIĞIN KAZANILMASI;
KKTC anayasasının 67.maddesinde yer alan duruma göre 15 kasım 1983 yılından itibaren KKTC de yerleşik olarak yaşayanlar vatandaş olarak kabul edilmektedir.
– KKTC’DE DOĞUM YAPMAK;
Anne ve babanın KKTC vatandaşı olmaması halinde KKTC topraklarında dünyaya gelmiş olan çocuklar KKTC vatandaşı sayılır.
– KKTC VATANDAŞIYLA EVLENMEK;
KKTC vatandaşı olan bir kadınla veya bir erkekle evlenip 1 yıl boyunca birlikte yaşamaları takdirde KKTC vatandaşı olmaya hak kazanılır.
– BAKANLIK KARARI İLE GENEL OLARAK KKTC VATANDAŞLIĞI KAZANILMASI;
KKTC yasalarına göre vatandaşlık başvurusu yapacak kişi öncelikle reşit olmalıdır ve başvuru yapacağı tarihten itibaren geriye dönük 5 yıl boyunca KKTC’de ikamet etmiş olması gerekmektedir ayrıca kişi iyi bir sicil kaydına, iyi bir mesleğe ve maddi kazanca sahip olması aranan diğer şartlardır.
– BAKANLAR KURULUNCA İSTİSNAİ OLARAK KKTC VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI;
Bazı özel durumlarda bakanlık kişiye vatandaşlık vermektedir bu durumlara örnek olarak kişinin Turizim, ticaret veya sanayi alanlarından birinde yatırım yapmış olması ya da eğitim alanında, kültürel alanda veya siyaset alanında hizmet göstermiş olması gerekmektedir. Barış harekatına katılmış kişiler ve aileleri bu harekatta şehit düşen kişilerin aileleri de vatandaşlık hakkına sahiptir.
Ancak bu şartlar tutsa bile konsolosluktan detaylı bilgi almak gerekmektedir çünkü bazı durumlarda ekstra şarlar aranmaktadır(suç işlemiş olup olmama, yaş, vb)

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir