Nedir Bu Kripto Para?

Nedir Bu Kripto Para?

Son zamanların en hızlı değer kazanan ve tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başaran kripto paralar ülkemizde de sık sık yazılı ve görsel medyada gündeme geliyor. Peki nedir bu kripto para denen şey? Bu yazımızda kripto paraları genel hatlarıyla ele alarak bilgi sahibi olmaya çalışacağız.
Çok değil, yaklaşık 10 sene önce hayatımızda olmayan kripto para birimi günümüzde en değerli para birimin başında geliyor. Bu baş döndürücü büyüme hızı doğal olarak ülkemizin büyük çoğunluğunun bu paraya kuşkuyla yaklaşmasına, tam olarak güvenmemesine sebep oluyor. Kripto paralar kimisi için şişirilen bir balon, kimileri için somut olarak karşılığı olmadığı için sistemin çökmesi ile bir anda yerle bir olacağı, kimileri içinse herhangi bir devletin para birimi olmadığı için sıkıntı çıkması durumunda karşılarında muhatap bulunmayacağı ve yapılan tüm yatırımların bir anda uçuvermesi gibi anlamlar ifade ediyor.

Şifrelenmiş sanal para birimi olarak tanımlanan kripto paraların en önemli özelliği belli miktarlarda üretilebilmesidir. Bu paraları özellikle değerli kılan sınırlı sayıda üretilmesidir. Tedavülde olan gerçek para birimleri devletler tarafında gerekli görüldüğü zamanlarda istenildiği kadar miktarları arttırılabilir. Bu da çoğu zaman enflasyonu beraberde getirdiği için paranın değeri ve alım gücü düşer. Örnek vermek gerekirse 2. Dünya Savaşında Almanya çok fazla para bastığı için bir ekmeği almak için bile bir el arabası dolusu Mark vermek gerekiyordu. Kripto para tarafından örnek vermek gerekirse; ilk kripto para türü Bitcoin üst sınır limiti 21 milyondur. Bu sınırı aşmayacak olması kripto paraların sürekli değer kazanmasını beraberinde getiriyor.
Kripto Paralar Güvenli midir?
Çıktığı günden beri tartışma konusu olan kripto paralar sürekli yükselişinden bile güvenli olduğu sonucuna varılabilir. Banka sistemlerinde kullanılan şifreleme sisteminin daha karmaşık versiyonu kullanılan kripto paralar için güvenlidir diyebiliriz. Ancak çok büyük bir para hacminin bu paralara yatırılmasıyla internet korsanlarının saldırılarını üzerine çekiyor. Yaklaşık 10 senedir hayatımıza giren kripto paraların halen sapasağlam durması ve bunun yanında değerine değer katması güvenilir olduğunu kanıtlıyor diyebiliriz. Ayrıca artık birçok ülke bu paraları yasal para olarak kabul ediyor.

Kripto Paraya Yatırım Yapmak Mantıklı mı?
En popüler ve en pahalı olan kripto parayı baz alırsak (Bitcoin); 120 sene sonra 21 milyon olan üst sınıra ulaşması tahmin edilen Bitcoin, internet ortamında şifrelerin çözülmesiyle bulunan bir para birimi olduğu için çoğu zaman madencilik tabiriyle anılıyor. Bitcoinin ilk çıktığı günlerde çözülmesi gereken şifrelerin basit olması nedeniyle daha kolay üretilebiliyordu. Günümüzde 3 ila 6 milyon insan tarafından aktif olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Yoğun bir ilgi görmesinden dolayı Bitcoinler yüksek sayılarda üretilmeye devam ediyor bu nedenle artık çözülmesi gereken şifrelerin gittikçe zorlaşacağı ve 1 Bitcoin üretimi için daha uzun zaman alması gerekecek. Üretimin yavaşlaması sebebiyle Bitcoinin değerinin artmaya devam edeceği uzmanlar tarafından tahmin ediliyor. Fakat yatırım yapmadan önce çok iyi araştırma yapmalı ve kaybetme ihtimalinin de bulunduğunu bilmelisiniz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Serkan Demir

Serkan Demir 4 yıllık Ekonometri bölümü mezunudur. Mezuniyetinden sonra özel bir bankada çalışmaya başlayan yazarımız sonrasında buradan ayrılarak kendi iş yerini kurmuş ve aynı zamanda da çok sevdiği yazarlığı aktif olarak sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir