New York Fed Başkanı: Bitcoin'e Hiç Güvenmiyorum! Çünkü…

New York Fed Başkanı: Bitcoin'e Hiç Güvenmiyorum! Çünkü…

Amerika Birleşik Devletleri FED Newyork Şube Başkanı William Dudley Bitcoin’e hiç güvenmediklerini, bankalarının kendine ait dijital elektronik kripto para çıkarmayı planladığını söyledi. Amrika’nın New Jersey eyaletinde bulunan Rutgers Üniversitesi tarafından yapılan bir etkinlikte konuşan başkan, son dönemlerde çokça konuşulmaya başlanan elektronik kripto paralar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Günümüz itibariyle Bitcoin değeri 11.000 Amerikan Dolarını bulan, bu yeni nesil dijital elektronik kripto para için, yatırım aracı olarak istikrarlı bir araç olmadığını vurguladı.

BERLIN, GERMANY – FEBRUARY 15: In this photo illustration model Bitcoins standing in front of Dollar bills on February 15, 2016 in Berlin, Germany. (Photo Illustration by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)

Bitcoin Dolarla Başa Çıkamaz

Başkan konuşmasında Bitcoin için; Özellikle çok fazla spekülasyonlara açık halde bulunduğunu, bu yüzden istikrarlı bir değer muhafaza aracı olarak görmediğini dile getirdi. Yeni nesil dijital elektronik kripto paraların günümüz itibariyle kullanımı açısından çok fazla yaygınlaşmadığını, sadece yatırım aracı olarak dünya çapında kısmi bir kullanımının olduğunu, mevcut değer artışının kısa zamanda az kişi de olsa aynı anda talep edilmesi olduğunu vurguladı ve işin içinde spekülatif hareketlerin de bulunduğunu belirtti. Arz talep yönünden bu tarz spekülatif hareketlere karşı doğası gereği savunmasız olduğu vurgulandı. Özellikle de bir ödeme aracı olarak piyasaya yayılmasının, kabul görmesinin çok kolay olmayacağını, hem dijital olması açısından teknik yetersizliklerin alış veriş gibi aksiyon ve hız içeren eylemler yönünden yeterli olmayacağını, bu yüzden perakende sektöründe tutunmasının oldukça zor olduğunu vurguladı. Bu bakımdan da Amerikan Doları ile Bitcoin borsa platformlarının mücadele etmesinin imkansız olduğunu da ekledi.

FED Kayıtsız Kalmayacaktır

Tüm bunlara rağmen kendilerinin de dijital elektronik kripto paralara kayıtsız kalmayacaklarını, çünkü kendilerinin dünya finans sektöründe önemli bir rol oynadıklarını, piyasanın ihtiyaç duyduğu her türlü araç hakkında kendilerinden bir beklentilerinin olduğunu söyledi. Bu yüzden bankalarının bu konu üzerinde çalışmaya başladığını ve çok yakın zamanda açıklama yapılarak konunun nasıl ele alındığının açıklanacağını söyledi. Başkanın bu konuşmasının merkezi olmayan bir para biriminin merkezi olan para birimleri karşısında hızla gelişmesinin vermiş olduğu tepki olarak yorumlandı. Bitcoin nedir ve kripto para nedir sorularının en genel cevabı; Genel olarak dijital elektronik kripto paralar her hangi bir merkezden yönetilmemektedir. Aynı internette olduğu gibi genel ve uçtan uca bir sistem mevcuttur. Torrent teknolojisinde de kullanılan P2P mantığıyla tasarlanmıştır. Yapılan bütün işlemler, ilk işlemden itibaren blok zinciri denilen ve herkes tarafından görülebilen bir deftere kayıt edilmektedir. Bu kayıt işlemleri aynı anda birçok hesap tarafından sisteme aktarıldığı için madencilik denilen bir çalışma ile düzene sokulmaktadır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir