O Bölgede Oturanlara Güzel Haber! Yüksek Hızlı Tren Sene Sonu Açılıyor

/ 11 Ocak 2018 / 37 views / yorumsuz
O Bölgede Oturanlara Güzel Haber! Yüksek Hızlı Tren Sene Sonu Açılıyor

Hızlı Tren ile alakalı bazı açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’dan başlayarak İstanbul’a kadar gelecek olan yüksek hızlı trenin artık Haydar Paşaya hatta Halkalıya kadar gideceğini açıkladı. 2018 senesinin sonuna değin bunun gerçekleştirileceğini açıkladı.

Tren Suyun Öbür Tarafına Geçiyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yüksek hızlı trenin güzergâhı üstünde oturanlara müjde verdi. Arslan, karayollarının artık bitümlü sıcak karışım ile kaplanarak yapıldığını söyledi. Geçen sene takriben iki bin üç yüz kilometrelik bir asfalt çalışması yapıldığının altını çizen Bakan Arslan, genel itibarı ile karayollarında bitümlü sıcak karışım ile yapılan yol miktarının da yirmi üç bin beş yüz kilometreye dayandığına değindi. Üst yapıdaki çalışmaların gereği yeni bölünmüş yolların açıldığını söyleyen Bakan, açılan bölünmüş yolların tahrifatından sonra da senelik ortalama bin beş yüz kilometreyi bitümlü sıcak karışım ile yenilediklerine değindi.

Hızlı Geçiş Sistemine dair yapılan yatırımların karşılanıp karşılanmadığına dair bir soruya ise, elde edilen gelirlerin yatırımları karşıladığından bahsetti. Arslan, gelirle yatırımların üstündedir. Sonra Hızlı Geçiş Sistemi gelirleri sırf Hızlı Geçiş Sistemi projesi bedeli de değildir. Hızlı Geçiş Sistemi işletimi ile hem bakımı hem onarılması hem de geliştirilmesine yönelik masraflar da karşılanmaktadır. Öbür yandan, 2015 senesinde Hızlı Geçiş Sistemi içerisinden etiket olmadan geçen araba rakamı da üç milyona dayandı. Bu tip geçişlere dair da hem idari hem de cezai tebligatlar da bulunuldu. Süresi içerisinde araba sahiplerine bu evraklar yollandı. Geçiş ücreti noktasında araç sahiplerine açılan davaların genel sayısı da on bin iki yüz elli beştir, şeklinde konuştu.

Yüksek Hızlı Tren Bitiyor

Yüksek Hızlı Tren ile alakalı bir soruyu da yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Arslan, Yüksek Hızlı Trene dair hatların koridor yaklaşımı ile hem doğu ile batı hem de kuzey ile güney arasındaki aksın yapılması tespiti bitti. İç Anadolu’yu birbirlerine bağlayacak bağlantıların sona ereceğinden bahsetti. Antalya ile Konya, Aksaray ile Nevşehir ve Kayseri güzergâhı Antalya ilini tüm İç Anadolu’ya bağlayacağını anlattı. Mersin ve İskenderun limanlarına birçok ilin ulaştırılması projesinin de gerçekleşeceğini ifade etti. Yüksek Hızlı Tren hatlarının tüm İç Anadolu’da birbirlerine bağlanacağını belirtti.
Yüksek Hızlı Trenin artık Ankara’dan başlayarak İstanbul’a kadar geleceğine değinen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bitmesi an meselesi olan yüksek hızlı trenin artık Haydar Paşaya hatta Halkalıya kadar gideceğini açıkladı. 2018 senesinin sonuna değin bunun gerçekleştirileceğini açıkladı.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.