Ödül Avcılarına Binance'den Çağrı

/ 12 Mart 2018 / 55 views / yorumsuz
Ödül Avcılarına Binance'den Çağrı

Borsasında kendi para birimi BNB (Binance Koin) de olan, kripto para ticaretini yürüten Binance, geçtiğimiz günlerde kullanıcılarının kendilerinden habersiz, fonlarında meydana gelen satış işlemleri ile farkına vardığı saldırının sorumluları hakkında bilgi veren kişilere, 250.000 dolar değerinde kripto parayı (BNB) hediye olarak vereceğini duyurdu.
Toplamda, ödül için 10 milyon dolar değerinde bir bütçe ayırdıklarını belirten Binance, pazar günü yaptığı açıklamada kripto para ticareti ile uğraşan diğer borsalarında aynı tavrı sergilemesi gerektiğini söyledi. Sürekli olarak savunma pozisyonunda olmanın bir çözüm getirmeyeceğini, aktif olarak saldırılara karşı koyacak önlemlerin yanında olay sonrası takibin de çözüm arayışında etkili olacağı açıklandı.

Ödül için yapılması gerekenler:

  1. Saldırganların yasal olarak durdurulmasına yol açan önemli bilgileri ve kanıtları sağlayan ilk kişi, BNB cinsinden 250.000 ABD Doları karşılığı kripto para alacaktır. Döviz kuru, transfer anında belirlenecektir.
  2. E-posta yolu ile bounty@binance.com adresine ve yerel yasa uygulayıcı kurumlara ayrıntılı bilgi verilmelidir.
  3. Yerel yasalar izin veriyorsa, anonim kalınabilecektir.
  4. Yasal olarak saldırganların yakalanmasında birden çok kişiye ait kaynak veya veri kullanılmış ise, bu ödül kişiler arasında bölünebilecektir. Binance, kendi takdir ettiği şekilde ödül miktarını bölme hakkını saklı tutacaktır.

Büyük ölçekte ve organize bir saldırı

Kripto para piyasalarındaki en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, 7 Mart tarihinde sadece iki dakika süren ve birçok kullanıcısının maruz kaldığı saldırı hakkında incelemelerine devam ederken, saldırının çok büyük ölçekli ve iyi organize edilmiş bir kimlik avı olduğunu belirtti. Binance borsası, sahip oldukları risk yönetim becerileri ve teknik altyapısı sayesinde olay anında tüm kripto para çekim işlemlerinin dondurulduğunu ve saldırganların para kazanma yerine belki de sahip oldukları fonları kaybettiklerini açıklamıştı.
Haber yazıldığı sırada 8,35 dolar seviyelerinden işlem gören BNB, Binance kripto para borsasının kendi çıkardığı bir kripto paradır. Coinmarketcap.com verilerine göre 25. sırada listelenen koinin işlemde ki piyasa değeri 826.480.750 dolar.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.