Okullarda Yaz Tatili Kısalacak mı?

/ 28 Ekim 2018 / 622 views / yorumsuz
Okullarda Yaz Tatili Kısalacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eğitim sisteminin iyileştirilmesi ve başarılarla dolu bir nesil yetiştirilmesi için gece gündüz çabaladığını bilmeyen yoktur. Eğitim sistemimizle ilgili pek çok yeni proje ve reform paketi hazırlayan Ziya Selçuk’un projeleri de her kesimden destek görüyor. Son olarak eğitim sistemimiz ile ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ilerleyen dönemlerde okullarda yaz tatilinin kısalabileceğini belirterek öğrencilerde büyük üzüntüye sebep oldu..

Okullarda Yaz Tatili Kısalacak mı?

Geçtiğimiz gün bir televizyon programına katılan ve burada eğitim sistemimizle alakalı soruları cevaplandıran Ziya Selçuk yaz tatili süresiyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, yaz tatili süresiyle ilgili olarak, “Türkiye’nin % 90’ı tarım toplumuyken yazın 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. İş tersine dönmüş yüzde 80’i şehirleşmiş ama bu takvim yine aynı kalmış temel çıkmaz bu. Değişebilir. Şu anda 180 iş gününü hemen artırmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra orta vadede 180 iş günü Avrupa’daki gibi 200 gün olabilir” şeklinde konuştu.

Eğitimde Sancısız Bir Değişim Gerçekleşecek

Bakan Selçuk’un programda yaptığı açıklamalardan bazı satır başları ise şöyle:

Eğitimde tümüyle sancısız bir değişim öngörüyoruz. Türkiye’de algısal olarak sık sık değişiklikler yapıldı ve bu çocukların huzursuz olmasına yol açtı. İstiyoruz ki önümüzdeki üç yıl içerisinde neyin hangi aşamada olacağı belli olsun. Net bir yol haritası olsun ve insanlar huzursuz olmasın istiyoruz. Biz yarım insan yetiştirmeyelim, tam insan olsun.

Yabancı Dil Eğitimi Konusu

Sayın cumhurbaşkanımızın üzerinde durduğu konulardan biri de bu. Kısa sürede bir çözümümüz yok ama 2 senede 3 senede varmak istediğimiz bir yer var. Yabancı dil meselesi sadece bir müfredat meselesi değil. Yabancı dil bir iletişim aracı. Bizim çocukları alsak Hollanda’ya Fransa’ya götürsek yabancı dil öğrenirler mi öğrenirler. Çocuklarda sıkıntı yok demek. Sistemde bir sıkıntı var. Bundan sonraki aşamada bizim temel hedefimiz sistem üzerinde yeni bir yapı kurmak. Amacı değiştiriyoruz.

Ülke ölçeğinde dört sene içinde bütün yabancı dil öğretmenlerinin belli bir standarda gelmesi konusunda bir proje var. Yöntemlerde de bir değişiklik söz konusu.

Eğitimde Merkezi Sınavlara İhtiyacı Azaltacağız

Okullar arasındaki farkları azaltmamız lazım. Bu temel hedeflerimizden biri. Derslik ve öğretmen sayısı açısında çok büyük mesafeler alındı. Okullar arasındaki farklar azaldığında, merkezi sınava ihtiyaç ve bu şekilde öğrenci alan okulların sayısı da azalacak.

9. Sınıftan Sonra Öğrencilerin Sigorta Primleri Ödenebilir

Türkiye’de mesleki eğitim ile iktisadi hayat örtüşmüyor. Almanya’da bunun örtüşmesi sağlanmış. Biz de kırılma şimdi değil, 1970’lere kadar uzanıyor. Meslek liselerinin iş garantili olması için çalışılıyor. 4-5 sene üniversite eğitimi yerine, 5 sertifikaya tamamlayarak bir alanda çalışabiliyorsunuz. Özel sektör ve üniversitelerle birleşerek farklı sertifika programları olabilir. Öğrencilerin doğrudan doğruya iş başına geçmesi lazım. Sigorta primlerinin 9’uncu sınıftan itibaren ödenmesi düşünülüyor.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.