Olay Gemi'nin Kaza Raporu Yayımlandı!

/ 14 Nisan 2018 / 114 views / yorumsuz
Olay Gemi'nin Kaza Raporu Yayımlandı!

Büyük Bir Facia Önlendi
Geçtiğimiz hafta İstanbul Boğazı’nda Malta bayraklı “Vitaspirit” gemisinin Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpması sonucu gerçekleşen korkunç kazanın ardından; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan olayla ilgili açıklamada bulundu.

Görevliler Günü Kurtardı
Edinilen bilgilere göre; gemi kaptanının, kılavuz kaptanların ve römokörlerin ustaca mühahalesi sonucu geminin temiz bir biçimde burun doğrultusunda karaya vurduğu dile getirildi. Eğer demir atılsaydı, geminin yan dönmek suretiyle karaya yan bir biçimde çarparak daha büyük bir faciaya sebep olabileceği de belirtilenler arasındaydı.

Petrol Tankeri Çarpmak Üzereydi
Büyükdere yönünde ilerlemekte olan; “Sienna” isimli, Panama bayraklı ve 80 bin ton petrol yüklü olan bir tankerin, kılavuz kaptanlar arasındaki irtibat sayesinde, Vitaspirit isimli gemiye çarpmaktan kurtulduğu ve Boğaz’da çok daha büyük bir hasarın önüne geçildiği; Düzgün bir koordinasyon sayesinde güney yönüne gitmekte olan geminin kuzey yönüne döndürüldüğü belirtildi.

Kaza Riski Her Zaman Mevcut
Bakan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Böyle bir sistem dünyada yoktur. Değişken akıntı ve rüzgâr koşullarının hâkim olduğu, çok sayıda rota değişikliği gerektiren ayrıca standart altı çok sayıda geminin geçiş yaptığı İstanbul Boğazı’nda bu tür kazalar olabilecektir (…)”
“Nadir Bir Durum Gerçekleşti”
Arslan, sözlerine şöyle devam etti: “Söz konusu olayda da nadir gerçekleşen bir durum meydana gelerek gemideki ana makine ve dümen donanımı tamamen devre dışı kalmıştır. Bu nedenle gemi kontrolsüz kalarak yalıya çarpmıştır.”
Boğazlar Konusunda Taviz Verilmez
Montrö Sözleşmesi uyarınca Boğazlar içerisinde Türkiye’nin egemenliğinin tartışılmaz olduğunun üzerinde duran Arslan, 82 yıldır kabul gören bu durumun gemi trafiği konusunda ifade edilen zararsız geçişe uygun bağlamda sunulduğunun altını çizdi.
Bakan Güvenlik Konusuna Değindi
Arslan, “Türk boğazlarındaki seyir, can, mal ve çevre emniyetinin sağlanmasına yönelik tüm önlemlerin alınması hiç ama hiç taviz vermeyeceğimiz önemli işlemlerimizden biridir. Çünkü dünya mirası, Avrupa başkenti seçilen İstanbul’u, 15 milyon İstanbulluyu tehlikeye atacak hiçbir ticaret bizim için önemli değildir. Önemli olan İstanbul’un çevresinin, tarihi ve kültürel değerlerinin muhafaza edilmesidir” diye konuştu.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.