Ölen Kişinin Kredi Borcu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Krediyi bankanızdan çekerken ne kadar ömrünüz kaldığını veya bankadan çıkarken başınıza bir durum gelmeyeceğinin kimse garantisini veremez. Kişi ölmeden önce kredi çektiyse bu borca ne olur? Bu durumda öncelikle yapılması gereken ayrım ölen kişinin krediyi çekerken hayat sigortası yaptırıp yaptırmaması şeklindedir.

Olen-Kisinin-Kredi-Borcu-Ve-Kredi-Karti-Borcu-Sigortadan-odenir-mi.png

Eğer ölen kişi krediyi çekerken hayat sigortası var ise sigorta şirketiniz sizin geride bıraktığınız borçları ödemek ile yükümlü durumundadır. Aslında bu sigortanın amaçlarından bir tanesi de budur. Ancak bu durumda bazı istisna olan durumlar vardır. Eğer borçlu yani ölen kişinin ölümünde şüphe uyandıracak bir durum var ise (intihar veya cinayet gibi) bu durumda sigorta şirketi otopsi sonucuna göre karar verir. Ayrıca kredi çeken kişi krediyi çekerken yaptırdığı bu hayat sigortasında belirtmesi gereken ancak belirtmediği bir rahatsızlığı var ise yani hastalığı şirketten sakladığı durumda şirket yine kalan bu borcu için herhangi bir ödeme yapmaz. Peki kredi borcu kapatılıp çekilen kredinin ödenmiş miktarı ne olacak? Çlen kişiden kalan borç şirket tarafından kapatıldıktan sonra ölen kişinin ölmeden önce ödediği taksitleri belli şartlar altında şirket tarafında size ödenebilir. Bu belli şartlar ölen kişi krediyi çekerken yaptırdığı hayat sigortası anlaşmasında belirtilmektedir.

olen-kisinin-kredi-borcu-ne-olur.jpg

Eğer ölen kişi krediyi çekerken hayat sigortası yaptırmamış ise bütün yasal mirasçılar miras oranları doğrultusunda bu borcu kapatmakla yükümlüdürler. Yani size kalan miras bu durumda borç olacaktır. Ancak bu yasal mirasçılar kanunda belirlenmiş süre içerisinde mirası reddederler ise ölen kişinin mirasından faydalanamayacakları gibi borçlarını da üstlenmek durumunda değildir. Ölen kişi krediyi çekerken bir kefil gösterdiği ve hayat sigortası yaptırmadığı durumda kefilin takip altına alınması söz konusu olur. Eğer kefil göstermeksizin bir kredi çekildiyse yasal mirasçılardan bu borcun kapatılması istenir.

Bu iki durum karşılaştırıldığında ve yarınınızın ne olacağını bilemediğinizden dolayı krediyi çekerken size sunulan hayat sigortası seçeneği son derece gereksiz masraf gibi düşünseniz de aslında bu sigortayı yaptırmak öncelikle sizi ve ölümünüzden sonra yakınlarınızın hakkını savunacak bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Gelen Aramalar: elli milyar kredı kac lira gerı odenırEtiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın