Onbinlerce Kişiye Emeklilik Müjdesi

/ 10 Ekim 2018 / 118 views / yorumsuz
Onbinlerce Kişiye Emeklilik Müjdesi

Çalışmadan emekli olmak kulağa hoş gelse de imkansız gibi geliyor hepimiz için değil mi? Aslında bazı kesimler için bu imkansız değil. Onbinlerce kişiye emeklilik müjdesi sağlayan düzenleme yurt dışında çalışan Türk vatandaşlarını ilgilendiriyor. Yurt dışında çalışan vatandaşlar Türkiye’de borçlanarak emekli olabiliyor. Kadınlar ise çalışmalarına gerek kalmadan ikâmet ettikleri her süreyi emeklilik günlerinden saydırabiliyor.

Onbinlerce Kişiye Emeklilik Müjdesi

Türkiye dışında milyonlarca vatandaşımız yaşıyor. Bunların birçoğunun Türkiye’de de sigorta başlangıçları bulunuyor. Yani yurt dışına gitmeden önce Türkiye’de çalışıp prim ödeyenler var. Bazıları da yurt dışında çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüp sigortalı oluyor ve prim ödüyor. Bir kısmı ise sadece yurt dışında sigortalı olarak çalışıyor ve Türkiye’de hiçbir sosyal güvenlik kurumuna kayıt yaptırmıyor. Bu üç durumdaki vatandaşımızın da yurt dışı hizmetlerini saydırarak Türkiye’de emekli olma şansı var. Bunlar ya borçlanarak yapılıyor ya da o günler yapılan anlaşmalar gereği Türkiye’de de sigortalı olarak geçerli sayılıyor.

Önemli Avantaj Sağlıyor

Erkeklerin bu haklardan yararlanabilmesi için 18 yaşından sonraki belgeli çalışmaları isteniyor. Bu konuda detayları bir başka yazımıza bırakarak bu gün gurbetçi kadınlara sağlanan bir avantaj hakkında bilgi vermek işitiyorum. Gurbetçi kadınların Türkiye’de emekli olmak istediklerinde çalışmış olma şartları yok. Yurt dışında ev kadını olarak bulundukları süreler emeklilik hesabına katılabiliyor. Bu süreleri Türkiye’ye gelerek geriye doğru borçlanarak kazanabiliyorlar. Bunun için medeni durumlara bakılmıyor. Fakat mutlaka başvurmanız gerekiyor.

Borçlanma ile Kazanç Sağlanıyor

Bir örnek vermek gerekirse Ayşe Hanım 20 yaşında Almanya’ya gitti ve orada hiç çalışmadan 7 yıl ikâmet etti. Ayşe Hanım Türkiye’ye gelerek 7 yıllık borçlanma yapabiliyor ve borçlanma yaptığı tarihten geriye doğru 7 yıllık prim kazanıyor. Yaş ve prim sayısına göre emekli olabiliyor. Borçlanma kapsamındaki süreler mevzuatta şu şekilde belirleniyor: “Türk vatandaşı olanlar, 18 yaşını doldurduktan sonra Türk vatandaşı olarak yurt dışında geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bunlar sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleriyle ev kadını olarak geçen sürelerdir.

Borçlanma İçin Gerekli Belgeler

Ev kadınlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikâmet belgesi şunlardan biriyle teyit ediliyor:
1- ) İkâmet belgesinin Türkiye’de yeminli tercüme bürolarınca onaylanmış tercümesi.
2- ) Yurt dışına çıkış ve yurda giriş tarihlerinin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopisi.
3- ) Çalışma ve Sosyal Güvenlik müşavirlik veya Ataşeliği’nin bulunduğu Türk temsilciliklerince ikâmet belgesine istinaden düzenlenecek belge.

Borçlanma Tutarı Hesaplama

Borçlanmaya esas kazanç miktarının seçimi gurbetçi vatandaşın tercihine bağlı olarak belirleniyor. Yani isterseniz asgari ücretten isterseniz bunun 7.5 katı olan tavan miktardan ödeme yapabiliyorsunuz. Seçtiğiniz miktarın % 32’sini ödemeniz gerekiyor. Örneğin asgari ücretten Beş yıl borçlanmak isteyen bir gurbetçi için aylık ödeme miktarı 2.029,50 Lira X % 32 = 649,44 Lira olmaktadır. Beş yıl için ise hesap, 60 X 649,44 TL = 38.967 Lira çıkmaktadır.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.