Oruçlu Erkeğin Eşi İle Kucaklaşması Orucu Bozar Mı?

/ 18 Mayıs 2018 / 55 views / yorumsuz
Oruçlu Erkeğin Eşi İle Kucaklaşması Orucu Bozar Mı?
Oruç tutmak, ergenlik çağına ulaşmış, oruç tutmasına mani herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, akli dengesi yerinde her müslüman için farzdır. Yolcu olanlar veya çeşitli rahatsızlığı bulunan kişiler oruç tutmak zorunda değillerdir. Hastalık veya yolculuk durumları tamamlandığı, sona erdiği takdirde bu kişilerin tutmadıkları oruç günü kadar, kaza etmeleri (orucu Ramazan ayı dışında tutmaları) gerekmektedir. Hasta ve yolcu olmak dışında gebe olmak, yaşlı olmak, oldukça zor ve sıkıntılı işlerde çalışmak gibi durumlarda oruç ya tutulmaz ya da koşulların düzelmesi halinde kazaya bırakılır. Bir de orucu bozan durumlar söz konusudur. Orucun bozulması demek, yemek, içmek ya da cinsel ilişki vb. zevk veren eylemlerle iç içe olunması gibi, oruç kural ve kaidelerine ters düşen durumlara maruz kalmak demektir. Oruç bozulursa kaza ya da kefaret söz konusu olur.

Cinsel İlişki Orucu Bozar, Sarılmak Bozmaz

Tüm fıkıh uzmanları cinsel ilişki durumunda orucun hem kaza hem de kefaret gerektirdiği konusunda fikir birliğine varmışlardır. Kefaret ise 60 gün oruç tutmak demektir. Eşini herhangi bir yere uğurlarken ya da karşılarken ona sarılmak ise orucu bozmayan şeyler arasında kabul edilmiştir. Biir kısım kaynaklarda kişinin oruçlu halde iken eşine ya da cinsel olarak herhangi bir arzu duyduğu birine sarılması onunla kucaklaşması mekruh olarak sayılmıştır. Mekruh demek yasak olmamakla beraber, uygun görülmemesi ve de sevabı azaltan durum, koşul anlamına gelmektedir. Yani kişi eşine sarıldığında orucu bozulmaz ama oruçlu olarak alacağı sevabı azalır.

Cinsel Hisler Meydana Gelirse Oruç Bozulur

İslami kaynaklar, eşler arasında kucaklaşma  ve sarılma durumlarında taraflardan birinin cinsel duygular hissetmesi, herhangi bir akıntı ya da meni gelmesi, cenabet olma hali meydana gelirse eğer orucun da bozulacağını belirtir. Kişinin oruçlu olduğunu unutarak sarılması halinde ise oruç bozulmaz, fakat oruçlu olduğunun hatırlanması durumunda sarılma kucaklaşma eylemine derhal son vermesi gerekir. Aksi takdirde oruç bozulmuş olur. Cima etmeksizin yani cinsel ilişkiye girmeksizin, cinsel dürtü uyanmaksızın, kişinin eşine sarılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.