Oruçluyken Dudak Yalamak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Dudak Yalamak Orucu Bozar Mı?
Bin aydan daha hayırlı olduğu bilinen Ramazan ayı geldiğinde oruç tutmak isteyen vatandaşlar tarafından birçok soru soruluyor. Orucunu en doğru ve en düzgün biçimde tutmak isteyen kişiler tarafından en çok sorulan sorulardan biri de oruçluyken dudak yalamak orucu bozar mı sorusu oluyor. Müslüman âlemi için en huzurlu, en bereketli ve en güzel aylardan biri olan Ramazan ayında oruç ibadetini en iyi şekilde yerine getirebilmek için birçok kişi en ince ayrıntılara dahi dikkat ediyor. Bundan dolayı vatandaşların en çok aklına takılan sorulardan biri de dudakları yalamanın orucu bozup bozmayacağı oluyor. Peki, oruçluyken dudak yalamak orucun bozulmasına neden olur mu?

Dudakları Yalamak Orucu Bozar Mı?

Müslümanlar için en önemli aylardan biri olan Ramazan ayı, insanların yapmış oldukları ibadetlerde en küçük detayları dahi düşünmesine neden oluyor. Oruç tutan ve oruç tutmaya yeni başlayacak olan kişilerin en sık sorduğu sorular arasında da oruçluyken dudakları yalamanın orucu bozup bozmadığı oldu. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla sorulmakta olan bu sorunun cevabı din adamları tarafından net bir şekilde verildi.
Diyanet tarafından da onay gören açıklamalarda dudak yalamanın oruç üzerindeki etkileri ile ilgili bilgi paylaşımı yapıldı. Yapılan açıklamaya göre dudaklar kuruduğu için dudakları yalamanın orucu bozmadığı söylendi. Hatta abdest aldığınız zaman ağız içinde kalan yaşlığı yutmanın da orucu bozan bir unsur olmadığı belirtildi. Oruç için tehlikeli olan davranışların bilinçli bir şekilde yemek yiyip içmek olduğu yinelendi. Eğer oruç tutan kişi bilinçli bir şekilde dudağında kalan bir yiyeceği yerse, bu orucun bozulmasına neden olmakta şeklinde açıklama yapıldı. Karnı bilinçli bir şekilde doyuracak yeme, içme eylemlerinin tamamının orucu bozmakta olduğu da net bir şekilde ifade edildi. Bunun dışında kalan, kuruluğu gidermek için dudakları yalama işleminin ise oruç üzerinde hiçbir sorun yaratmayacağı belirtildi. Özellikle oruç tutmaya yeni başlayan kişilerin akılında soru işareti yaratan bu konular, din adamları ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış olduğu net açıklamalar ile çözüme kavuşmuş oldu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir