Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar Mı?

/ 18 Mayıs 2018 / 263 views / yorumsuz
Oruçluyken Kan Vermek Orucu Bozar Mı?

Ramazan aylarında insanlar tarafından en sık sorulan sorulardan biri de oruçluyken kan vermenin orucu bozup bozmadığı olmakta. Oruçlu iken kan verilir mi, kan vermek orucu bozar mı ve benzeri sorular ile sıklıkla karşılaşılmakta. Bu tür sorular ile aklı meşgul olan ve oruçlu iken kan vermek durumunda kalan birçok kişi, bunun oruçlarını bozup bozmadığını öğrenmek için internetten araştırmalara başladı. Ramazan ayında kesintisiz bir şekilde oruç tutmak isteyen bireyler için en önemli konulardan biri olan ve sağlığı da yakından etkileyen oruçluyken kan vermek, orucu bozar mı yoksa bozmaz mı Diyanet İşleri Başkanlığından konu ile ilgili net açıklama geldi. Peki, kan vermek orucu bozar mı?

Kan Vermek Orucu Nasıl Etkiler?

Ramazan boyunca ibadetlerden biri olan oruç tutmak ibadetini yerine getirmek isteyen milyonlarca kişi bulunmakta. Bu vatandaşların tamamı da oruç ibadetini layığı ile yerine getirebilmenin nasıl mümkün olabileceğini düşünmekte. Bundan dolayı Ramazan ayı boyunca en çok merak edilen sorulardan biri oruçluyken kan vermek orucu bozar mı oldu. Hastalıklar söz konusu olduğunda insan hayatı için oldukça önemli olan kan vermek konusu ile ilgili insanların zihinlerinde oluşan soru işaretlerini gidermek amacı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada kan vermenin orucu bozan bir unsur olmadığı belirtildi.

Orucun bozulması için vücuda verilen maddelerin besleyici ve haz verici maddeler olması gerektiği ifade edildi. Tedavi amaçlı ya da bir başka bireyin tedavisine katkı amaçlı verilen kanın vücuttan ayrılmasının insana besleyici ve haz verici bir unsur taşımadığı belirtildi. Bundan dolayı da kan verme işleminin orucu bozan bir etkisi olmadığının altı çizildi. Tıpkı kan vermekte olduğu gibi kusmanın da orucu bozmayan bir süreç olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ifade edildi. Oruç tutan insanların aklında fazlaca yer kaplayan kan vermek orucu bozar mı sorusu da böylece yanıt bulmuş oldu. Bununla birlikte kan alma işleminin kan verme işlemi kadar masum olmadığı ve kan alma işleminin vücudu besleme ve gıda alma kategorisine girdiği için orucu bozduğu da belirtildi.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.