Oto Göçük Ustalığı Günlük 2.500 TL Kazanç

Oto Göçük Ustalığı Günlük 2.500 TL Kazanç

Geçtiğimiz temmuz ayında İstanbul’u dolu vurmuş, 300 bine yakın araç dolu yağışından olumsuz etkilenmiş ve araçlarda göçükler meydana gelmişti. Dolu yağışından sonra araçlarındaki hasarları gidermek isteyen araç sahipleri soluğu oto göçük ustalarının yanında buldu.
Bir anda talep patlaması yaşanmasından dolayı halihazırda bulunan usta sayısı talebi karşılamakta yetersiz kaldı. Yoğun talep üzerine usta yetişmediği için yurt dışından ithal ustalar getirildi. Almanya, Portekiz, Brezilya, İtalya, Fransa, Çin gibi ülkelerden sigorta şirketleri tarafından oto göçük ustaları Türkiye’de çalışmak üzere getirildi. Örneğin Çin’den getirilen ustalar halen İstanbul’da kalmaya devam ediyor. İhtiyaç olduğu sürece kalmaya da devam edeceğiz diyorlar çünkü kazandıkları gelirden bir hayli memnunlar.
Günlük 2.500 TL’ye varan miktarlarda para kazandıklarını söyleyen oto göçük ustaları hallerinden memnun. Türkiye’de kazancın yüksekliğini duyanlar kariyer değiştirmeye başladı. Oto göçük mesleğine diş hekimi, aşçı, imam gibi çok sayıda meslekten geçiş yapıldı. Taksiciliği bırakıp göçük ustası olan Mehmet isimli vatandaş bundan önce taksi şoförlüğü yaptığını ancak şu an göçük ustalığı yaptığını ve günlük 4 ile 5 kat arasında daha fazla kazanç sağladığını ifade etti.

Hali hazırda oto göçük ustalığı eğitimleri verilmekte fakat oto göçük kursları ücretli olarak kursiyer aldığını belirtmekte fayda var. TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş’ın yaptığı açıklamada, oto göçük ustalığı mesleğinde kalifiye eleman eksikliği olduğunu belirtti. Meslek liselerinin yetersiz kaldığını söyleyen Bakırtaş, İşkur’dan oto göçük ustaları yetiştirmeleri için talepte bulunduklarını ifade etti. Kursların ortalama iki ay sürdüğü ve yeterli usta yetiştirdikten sonra yabancı ülkelerden gelen ustaları ülkelerine göndermeyi düşündüklerini söyledi.
Böylece 2017 yılının en çok kazandıran mesleği günlük 2.500 TL ile oto göçük ustalığı olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Serkan Demir

Serkan Demir 4 yıllık Ekonometri bölümü mezunudur. Mezuniyetinden sonra özel bir bankada çalışmaya başlayan yazarımız sonrasında buradan ayrılarak kendi iş yerini kurmuş ve aynı zamanda da çok sevdiği yazarlığı aktif olarak sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir