Paranızı SGK'dan Almayı Unutmayın

Paranızı SGK'dan Almayı Unutmayın

Sosyal Güvenlik Kurumu çeşitli gerekçelerle özel ödemeler yapıyor. Ancak birçok sigortalı alacağını unutuyor. Peki o paraları almak mümkün mü? Yanıtı haberimizde.
SGK farklı isimler altında özel ödemeler yapıyor. Milyarlarca lirayı bulan bu ödemelerden çoğu kişi haberdar değil ya da peşine düşmüyor. Para zamanında çekilmeyince de hak yanıyor. Kimisi varlığını bilmiyor kimisi de miktarını az buluyor ama sonuç olarak SGK’dan bazı özel ödemeleri almıyoruz ve o paralar kurumda kalıyor.
Sigortalılara Ödenen Yardımlar

 • İstirahat ücreti: 39.50 TL
 • Geçici veya sürekli iş görmez geliri.
 • Doğum izni parası: 44.25 TL
 • Süt parası: 133 TL
 • Yolluk parası
 • Çeyiz parası: 24x maaş
 • Cenaze ödeneği: 531 TL
 • Toplu para
 • Çocuk parası

SGK özel ödemeler adı altında yaklaşık 10 kalem ödeme yapıyor. Örneğin yolluk parası için sigortalı şahıs bir sağlık sorunu yaşıyor ve bulunduğu ilde tedavisi mümkün değilse bir başka ile veya yurt dışına hastanın sevki söz konusu olduğunda SGK bu hastanın ve yanındaki refakatçinin yol giderlerini ödüyor.
Bir diğer dikkat çeken ödeme çeşidi olan cenaze parası ise, sigortalı şahıs vefat ettiğinde ister çalışan sigortalı isterse emekli sigortalı olsun SGK cenazede harcanmak üzere bir ödenek çıkartıyor. Bu ödeneği ölen kişinin yakını SGK’dan alabiliyor. 2017 yılında vefat eden bir sigortalı için SGK 531 TL cenaze ödeneği sağladı.
Zaman Aşımı Süresi 5 Yıl
SGK tarafından verilen bu ödenekleri e-devletten öğrenmeniz mümkün. Adınıza çıkan bir ödeneği almak için SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. SGK’nın ödediği bu ödeneklerin biri dışında başvurular SGK’ya yapılıyor. Sadece çocuk parası başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılıyor. Bu ödemelerin zaman aşımı süresi ise 5 yıl. 5 yıl içinde hak sahipleri bu paraları almazsa tümü hazineye aktarılıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

2 Comments

  1. Merhaba Aydın Bey;
   Yazımızda belirtilen detaylarla ilgili bir alacağınız olup olmadığını siz değerlendirebilirsiniz. Bir çok ödeme kalemi sadece çalışanları ilgilendirirken bazı kalemler emeklileri de ilgilendiriyor. Bunu ancak siz bilebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir