Prim Borcu Olan Emekliye Maaş Müjdesi

Prim Borcu Olan Emekliye Maaş Müjdesi

Yeni yapılan düzenleme ile memur hatası kaynaklı emekli maaşı kesilen vatandaşlara çözüm getirildi. Eksik günler tamamlanacak, maaş sürecek, borçlu da emekli olabilecek.
Emekli vatandaşların yıllar sonra işlemlerinde hata olduğu gerekçesiyle ücretleri kesiliyor, bunla kalınmayıp verilen paralar ‘yersiz ödeme’ adı altında faiziyle geri isteniyordu. Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre oysa bu durumun ortaya çıkmasında vatandaşın hiçbir kusuru yok. Tamamen kurumun, ya da o işlemi yapan memurun dikkatsizliğinden kaynaklanan eksik işlemin cezasını emekli vatandaş çekiyordu şimdiye kadar. Bu tür eksik primden kaynaklanan mağduriyetlerin artması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni düzenleme yapmaya gitti. Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik 5 Aralık’ta Resmî Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Mutlaka Bir Çözüm Üretilecek
Yapılan düzenlemeye göre vatandaşın yanlış işlemi eğer kendi kusurundan kaynaklanmıyorsa maaşı kesilmeden mutlaka bir çözüm üretilecek. Vatandaş askerlik, doğum veya yurtdışı gibi borçlanma süreleri varsa bunları kullanarak eksik günlerini tamamlayabilecek.

Bu tür borçlanma imkânı yoksa ya da süre yetmiyorsa bu kez emeklilik tarihiyle yersiz ödemenin tespit edildiği tarih arasında 4A sigortalılığı bulunanların yani emekli olduktan sonra çalışması olanların bu süreleri kullanılacak. Bu tür bir çalışması olmayan emeklilerin ise isteğe bağlı sigorta ya da tarım sigortasının devam ettirilmesi suretiyle eksik süreleri tamamlanabilecek.
Askerlik ve doğum gibi borçlanma yapanların dışındaki yöntemlerle eksik primlerini tamamlayanlar için yeniden aylık hesaplanacak. Hesaplamada devam eden sigortalılık süreleri gün ve kazanç olarak, borçlanılacak süreler sadece prim ödeme gün sayısı olarak değerlendirilecek. Böylece ek ödeme yapan emeklilerin maaşlarında artış meydana gelebilecek. Emeklilerin yapacakları borçlanma ve prim ödemeleri emeklilerin maaşından kesilerek alınacak. Ancak burada 24 aylık ödemelerde faiz işletilmeyecek.
Borcu Olana da Maaş Bağlanacak
Yapılan düzenlemeyle birlikte emekli olduktan sonra borcu olduğu tespit edilenler için de müjdeli bir haber geldi. Emekli maaşı aldıktan sonra ya da emekli maaşı bağlanırken önceki sürelere ait asgari ücretin iki katı tutarına kadar prim borcu olduğu anlaşılanlara maaş bağlanacak. Maaş bağlanan vatandaşların prim borçları ödenecek aylıklarından kesilerek tahsil edilecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Salim Aydın

Salim Aydın Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olup, özel bir şirkette finans danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli ekonomi yayınlarına yazarlık hizmeti de veren yazarımız uluslararası pek çok yayında da adından söz ettirmiş başarılı bir ekonomisttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir