Ramazan Ayı İçin Sağlıklı Formüller

/ 16 Mayıs 2018 / 345 views / yorumsuz
Ramazan Ayı İçin Sağlıklı Formüller

Oruç tutan pek çok insan için Ramazan ayı aç kalmanın yanı sıra mide rahatsızlıklarını da çağrıştırıyor. Bunun nedeni iftarda ve sahurda yapılan yanlış yiyecek tüketimi. Sizler için diyetisyen Nur Tatlıoğlu’ nun gazeteye verdiği röportajın önemli bölümlerini derledik. Nur Tatlıoğlu Ramazan ayında hazırlanan yemek menülerine dikkat çekerek özellikle sahur zamanında yağlı yiyeceklerin yenmemesi gerektiğinden bahsetti. Sahur öğününün kesinlikle atlanmaması gerektiğine vurgu yapan Tatlıoğlu vücudun uzun süre aç kalacağından dolayı gün içerinde kan şekeri düşeceğinden baygınlık, baş dönmesi gibi şikayetlerin oluşabileceğini söyledi.

 

Sahur öğünününde genellikle lif oranı yüksek olan kalorisi düşük ancak vücutta tokluk hissi yaratan ve karbonhidrat yerine protein ağırlıklı bir beslenmenin çok daha iyi olacağını söyleyen diyetisyen Nur Tatlıoğlu kilo aldırmayacak besinlerin tüketilmesi gerektiğinden söz etti. Karbonhidrat alımında da kan şekerini aniden yükseltmeyen ve yavaş yavaş etki eden kompleks karbonhidratlardan tüketilmesi gerektiğinin söyledi ve makarna örneğini vererek 1 su bardağı markanın vücuda yarar sağlayacağını belirtti. Metabolizmanın yavaşladığına ayrıca değindi ve bazal metabolizma hızından bahsetti. Bazal metabolizma vucudun herhangi bir fiziksel aktivitede değilken harcadığı enerji miktarı idi, Ramazan ayında uzun süre aç kalındığından dolayı bu hızın oldukça düşeceğini söyledi. Örnek olarakta bir sahur menüsü paylaşan Nur Tatlıoğu’ nun menüsünde protein ağırlıklı besinler oldukça dikkat çekiciydi. Menünün en büyük özelliği kolaylıkla uygulanabilir olması. Yumurta, peynir, yoğurt, ekmek ( tam buğday ya da kepekli) , meyve ve sebze tüketimini öneren diyetisyen Tatlıoğlu tavsiyelerine devam etti.

Bol bol su için

Özellikle iftar ile sahur arasında ki sıvı alımından bahseden Nur Tatlıoğlu 2 ile 2 buçuk arasında suyu iftar ile sahur arasında içmemiz gerektiğini söyledi. Sıvı alımının vücudun dengesini kuracağından ve gün içinde yavaşlayan metabolizmayı hızladırmasına katkı sağlayacağından dolayı üzerinde çok duran diyetisyen Tatlıoğlu iftarda da birden yemeğe yüklenilmemesi gerektiğini mümkün oldukça yavaş hareketler ile yemeğe devam edlmesi gerektiğini söyledi. Aksi halde sahura kadar mide sancısı yaşayabilmenin muhtemel olacağını sözlerine ekledi.

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.