Refinansman Yapmalı Mıyım?

/ 30 Aralık 2018 / 206 views / yorumsuz
Refinansman Yapmalı Mıyım?

Refinansman Nedir?

Refinansman, diğer bir deyişle ‘’ Kredi Yapılandırma’’ önceden alınmış ve hâlihazırda ödemeleri devam etmekte olan mevcut kredinin, daha avantajlı bir krediyle kapatılmasıdır. Genel olarak eski krediye nazaran daha düşük faiz oranlarıyla daha uzun vadede borç ödeme mantığına sahip olan işlemde, yeni alınan krediyle aylık ödeme miktarı düşük taksitlerle borçlanma yapılır.

Kredi borcunun bulunduğu banka veya farklı bir bankadan yapılması mümkün olan refinansman uygulaması, yeniden yapılandırma adı altında işlem görür. Özellikle konut kredisi d geri ödemelerinde daha uygun ödeme şartlarına sahip olmak amacıyla yapılan uygulama, kredi faiz oranında ve ödeme şartlarının yanı sıra uzun vadelere sahip olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

Konut Kredilerinde Faiz Oranları Ne Durumda?

Piyasalarda meydana gelen dalgalanmalar sebebiyle son aylarda 7 puan artış gösteren konut kredileri, Eylül-Ekim dönemlerinde bir miktar düşme eğilimine girdi. Aralık ayında 120 ay vadeden daha düşük konut kredilerine en uygun faiz oranı % 0,80 olarak görülürken, bankaların farklı faiz politikaları sebebiyle güncel faiz oranlarında % 0,90 ile %1,25 arasında değişiklikler olduğu görüldü.

Önümüzdeki aylarda konut faiz oranlarıyla ilgili yapılan tahminlere göre 2017 bahar aylarına kadar düşüşün devam edeceği değerlendirilmektedir. Uzmanlar bu göstergeler ışığında, yeni yılda ev sahibi olmak adına kredi alacak olanların temkinli olmaları konusunda görüş bildirdi.

Refinansman Yaptığınızda Taksitleriniz Azalacak Mı?

Refinansman işlemleri, ödenmekte olan kredinin, daha düşük faiz oranlarına sahip kredisiyle kapatılması ve ödeme vadesinin değiştirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Yeni alınan kredilerde ödeme vadesini mümkün olduğu kadar kısa tutarak ödenecek faiz oranında düşüş sağlaması sebebiyle önerilmektedir.

Vadenin uzaması demek daha fazla taksit sayısıyla daha çok faiz ödemesi anlamına geleceği için, taksitleri azaltmak tüketicinin avantajına olacaktır. Refinansman işlemleriyle sağlanan kredilerde vadenin kısa tutulması ödenecek aylık miktarı çoğaltsa bile, uzun vadede faiz oranlarının seviyesini düşürmektedir. Taksit oranları belirlenme aşamasında ne en minimum ödeme değerleri ne de, sizi zorlayacak en üst değerlerde karar kılınmalıdır.

Daha Uzun Süreli Borçlanmak Sizin İçin Uygun Olacak Mı?

Uzun dönem borçlanmalar, daha fazla faiz ödenmesini gerektirdiği için tavsiye edilen bir yöntem değildir. Borç ödeme süresi uzadıkça bankadan alınmış olan kredinin anaparası uzun süre durduğu için faiz miktarı gün geçtikçe büyür. Bu sebeple aylık ödemelerdeki miktarı düşürmektense, borcun daha kısa vadede ödenmesi sizi daha avantajlı bir hale getirecektir.

Fakat vadenin kısalması sonucu yükselecek olan aylık ödeme miktarlarının sizi zorlaması durumu, ödemelerde gecikme riskine göz yummanız anlamına gelecektir. Önemli olan husus borcunuzu sorunsuz bir şekilde ve gecikme yaşanmadan kapatmak olmalıdır. Siz de ‘’ refinansman yapmalı mıyım’’ şeklinde düşüncelere sahipseniz, konuyla ilgili gereken tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.