Rekor Üstüne Rekor! Bitcoin 14 Bin Doları Geçti

Rekor Üstüne Rekor! Bitcoin 14 Bin Doları Geçti

Bitcoin son iki gün içerisinde inanılmaz bir yükselişe geçerek önce 12 bin doları ardından bir gün geçmeden 14 bin doları geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 1 yıl içerisinde değerini %1.000’den fazla arttıran yatırımcılarını zengin etmeye devam ediyor.
Dünya genelinde yaklaşık 1.200 farklı çeşidi olan kripto paraların en değerli olan Bitcoin yükselişi öyle bir hal aldı ki tabiri caizse uçuyor! Toplam piyasa değeri 243 Milyar dolar bulan Bitcoin; Shell, Nestle, HSBC, Toyota, Samsung ve Mc Donald’s gibi dünya devlerini geride bırakmayı başararak dünyada piyasa değeri bakımından geride olduğu birkaç dev şirketi sollaması da çok uzak değil gibi görünüyor.
Bitcoin’in özellikle son günlerde çok hızlı bir çıkış yakalayarak rekor seviyede değer kazanmasında ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonunun (CFTC) cuma günü yaptığı “ABD merkezli finans firmaları CME Group, CBOE ve Cantor Fitzgerald kripto para tabanlı finansal ürünlerin 18 Aralık itibariyle listelerine ekleyeceklerine” dair açıklamasının etkisi olduğu belirtiliyor.
2017’ye 972 dolar değerinde giriş yapan Bitcoin, 7 Aralık 2017 tarihi itibari ile 14.665 dolar seviyesine ulaştı. Bugüne kadar böyle bir yükseliş ne görüldü ne duyuldu. Finans uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in bu kadar yükselmesinin nedeni yoğun bir ilgi ve yatırım görmesi olarak görülüyor. Talep arttıkça değeri artan Bitcoin’in kullanım alanının genişlemesi de eklenince bir süre daha yükselişine devam edeceği tahmin ediliyor.
Bitcoin Yükselişi Nereye Kadar Devam Edecek?
Yukarıda belirttiğimiz gibi Bitcoin son 1 yılda 14 kattan fazla artış gösterdi. Özellikle son birkaç ayda şaha kalkan Bitcoin yükselişi hız kesmeden devam ediyor. Bir gün içerisinde 2.000 dolardan fazla yükseliş göstererek tüm zamanların rekorunu kırarak 14.655 dolar seviyesine ulaştı. Peki bu yükselişe devam edecek mi Bitcoin? İşin garip tarafı Bitcoin için yarın ne olacağını kimsenin bilememesi. Tam herkes artık en üst seviyelerde dolaşıyor bu saatten sonra Bitcoin düşüşe geçer derken Bitcoin yükselişe devam edebiliyor. Son birkaç yıldır Bitcoin için sürekli düşüş beklenirken özellikle bu yıl için Bitcoin sürekli hızlı şekilde yükseliş göstererek inanılması güç rekorlar kırarak çok yüksek bir değere ulaştı.
Bitcoin değeri için bundan sonra kesin düşüşe geçer yahut yükselişine devam eder demek yanlış olur çünkü tahmin edilmesi çok güç. Yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların çok dikkatli olması gerekli. Bitcoin yükselişine devam edebileceği gibi artık düşüşe de geçebilir veya bir müddet yükseliş yaşamaya devam edip ani bir şekilde düşüşe geçebilir. Geçtiğimiz günlerde ABD merkezli finans firmalarının Bitcoin’i 18 Aralık 2017 tarihinde finansal ürünler listesine ekleyeceklerini açıklamasından sonra Bitcoin bu artışı gösterdi diyebiliriz. 18 Aralığa kadar yükselişine devam edebilir veya bu tarihten sonrada istikrarlı bir yükseliş sürdürebilir belki de ani bir şekilde aşağıya doğru hareketlenmeye başlayacaktır. Bu konuda hiç kimse net bir tahminde bulunamaz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir